HÍREK  2021. november 29.      605
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Akik a humorban nem ismertek tréfát

Karikatúra kiállítás nyílt a békéscsabai Munkácsy Mihály Megyei Múzeum és a Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény anyagából csütörtökön a Nagy Balogh János Kiállítóteremben.

Akik a humorban nem ismertek tréfát
A képre kattintva galéria nyílik. (12 kép)

Akik a humorban nem ismertek tréfát – ezzel a címmel nyílt meg a kiállítás, amely a békéscsabai Munkácsy Mihály Megyei Múzeum és a Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény anyagán keresztül mutatja be a karikatúra műfaját az 1870 és 1990 közötti időszakban.

A kiállításon többek között Jankó János és Mazán László alkotásait tekinthetik meg az érdeklődők. A békéscsabai múzeumnak hihetetlen gazdag karikatúra anyaga van, ezért azt gondoltuk, hogy ez izgalmas lehet a kispestiek számára is – mondta el lapunknak Mohay Orsolya, a Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény művészettörténésze. Ezt az anyagot egészítettük ki Kispesthez kötődő alkotók karikatúráival, így kapott helyet a falakon többek között Szabó István Gusztáv, K. Nagy Sándor és Harasztÿ István alkotása.

A tárlat megnyitóján Vinczek György köszöntötte az érdeklődőket. Az alpolgármester felidézte, hogy 2003-tól rendszeres a kapcsolat a békéscsabai múzeum és a kispesti gyűjtemény között. A jelenlegi járványügyi helyzetben fontos, hogy a humorunkat is megőrizzük, erre pedig ez a kiállítás tökéletes – tette hozzá Vinczek György.

Dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatóhelyettese Békéscsaba kulturális életét mutatta be röviden.

A kiállítást Gyarmati Gabriella nyitotta meg. A Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze beszédében elmondta, a karikatúra műfaja születése óta töretlen népszerűségnek örvend az egész világon. A karikatúráról mindenkinek a szólásszabadság jut az eszébe. Népszerű, érdekes, elgondolkodtató, a tekintélyelvet messze elkerüli. A nagy műgonddal készült, aprólékosan kivitelezett lapok az alkotók korának tartanak tükröt ironikus, groteszk látásmóddal. És hogy miről beszélnek? A grafikák és a műfajon belül különlegességnek számító nagyméretű festmények megmutatják számunkra a népi élet szegmenseit, a kis- és középpolgárság, az értelmiségi és a dzsentri réteg mindennapjait – tette hozzá a művészettörténész.

A tárlat január 30-ig tekinthető meg a Nagy Balogh János Kiállítóteremben.