HÍREK  2022. június 11.      501
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Művészszemmel a városról

Kispest 100 címmel nyílt meg a Kispesti Helikon Kulturális Egyesület huszonnégy alkotójának centenáriumi kiállítása a Nagy Balogh János Kiállítóteremben péntek este. A tárlatot szeptember 30-ig tekinthetik meg az érdeklődők. A csoportos kiállításon, amely a Városünnep nyitóeseménye is volt, Barabás Dénes játszott handpanon. A megnyitón vehette át Urmai László a logópályázat első helyéért járó díjat is.

Művészszemmel a városról
A képre kattintva galéria nyílik. (26 kép)

Arról beszélt köszöntőjében Kispest polgármestere, hogy többszörös az ünnepi alkalom, hiszen idén 151 éves a település, 100 éve lett város, és 93 évvel ezelőtt alakult meg az első jelentős képzőművész kör Kispesten, a Kispest-pestszentlőrinci Képzőművészek Nagy Balogh János Egyesülete, a Helikon elődje, jól példázva, hogy itt élők megbecsülték az alkotókat, és hogy Kispesten mindig fontos szerepe volt a kultúrának. Gajda Péter úgy fogalmazott, az elmúlt 100 év nem csupán az utcákról, az épülő-szépülő városról, a fejlődő egészségügyről, a közparkokról, a villamosításról vagy az összetartó közösségekről szólt, hanem azokról a képzőművészekről is, akik itt alkottak és ma is itt alkotnak. Akik megnézik ezt a kiállítást, a művészek szemével láthatják Kispestet – tette hozzá.

D. Udvary Ildikó művészettörténész megnyitójában azt mondta, a kiállítás a képzőművészet nyelvén beszél múltról, jelenről és jövőről. Kitért a kiállítási anyag stiláris, eljárásbeli és tartalmi gazdagságára, valamint beszélt arról a kihívásról, amit a különféle művészi nyelvek találkozása, a méretek és műfajok sokfélesége jelent a kiállítás rendezője számára.

„Festmények, grafikák, fotók, kollázs, montázs, installáció, üveg és fa plasztika gazdagítja a tárlat összképét, mely a könnyed, impresszionisztikus hangvételű kompozícióktól a groteszk és játékos megoldásokon át egészen az egzakt dokumentumokat, személyesfotográfiákat is felhasználó kollázsokig ível. A statikus műveket interaktivitásra késztető munkák is kísérik, felkínálva a nézők számára az alkotás folyamatába való belépés lehetőségét. Vannak, akik Kispest ikonikus középületeire, helyszíneire, közterületeire, intézményeire reflektálnak, míg mások saját házukat, utcájukat, utcatáblákat, lakóhelyükközvetlen környezetét idézik meg” – fogalmazott, hangsúlyozva, hogy a látogatók a műveket megtekintve ráközelíthetnek a közvetlen valóságra, városképre, akár a családi élet egy-egy intim jelenetére is. Kiemelte: „a Helikon Egyesület tagjai e bemutatón tesznek tanúságot arról, hogy ők itt, a száz éves Kispesten vannak otthon.”