HÍREK  2024. november 26.      108

Átadták a Pege85 képzőművészeti pályázat díjait

Elfogadva a szakmai zsűri javaslatát, az önkormányzat Pege85 képzőművészeti pályázatának első díjasa Janzer Frigyes lett. Lach Sándor pályaműve második, Széri-Varga Géza terve harmadik helyezést ért. A díjakat hétfő délután adták át a Városháza dísztermében tartott ünnepségen.

Átadták a Pege85 képzőművészeti pályázat díjait
A képre kattintva galéria nyílik. (18 kép)

A mai nap a köszöneté. Elsősorban Losó Györgyné Melindáé, a Romák Felzárkóztatásáért Egyesület elnökéé, aki Pege Aladár nagybőgőművész emlékére programsorozatot szervezett, és sokakkal együtt kitartóan dolgozott azért, hogy Kispesten parkot nevezzenek el a világhírű művészről, és hogy mihamarabb a művészt ábrázoló szobor kerülhessen a közterületre.

Ma átadjuk azokat a díjakat, amelyet az önkormányzat által kiírt Pege85 képzőművészeti pályázatra beérkezett pályamunkák elbírálása után odaítélt a szakmai zsűri a három legjobbnak. A zsűrinek tényleg nehéz dolga volt, mert remek alkotások érkeztek. Ha minden jól megy, akkor a következő évben szoboravató ünnepség is lesz majd – mondta Gajda Péter polgármester köszöntőbeszédében.

Vinczek György alpolgármester néhány gondolatban felelevenítette Pege Aladár Kispesthez fűződő kapcsolatát, életútjának változásait a Zrínyi utcából, ahol édesapjával élt, második lakhelyéig, a Józsefvárosig. Kevés írásos emlékünk maradt Pege Aladár kispesti kötődéséről, hiszen csupán alsó tagozatos koráig járt itt általános iskolába.  Szerettek itt élni a muzsikus-zenés cigányok, dinasztiák az 1950-ig önálló városként jegyzett Kispesten, így Pege Aladárék is, akik több generáción át voltak a nagybőgő mesterei. Legyünk büszkék rájuk – hangsúlyozta.

A díjak átadásakor a művészek néhány gondolatban összefoglalták személyes érzelmeiket, motivációikat a képzőművészeti pályázaton való indulásról, a megálmodott alkotásokról.

A harmadik helyezett Széri-Varga Géza szerint érzelmileg érintette meg a lehetőség, izgalmas túrának, kiruccanásnak tartotta a feladatot, és az alkotó folyamat során a szoborterv megszületéséig számtalan kérdésre keresett magában választ.

A második helyezett, a „kispesti helikonos” Lach Sándor a pályázatot olvasván „fellelkesült”, majd grafikus lévén arra gondolt, hogy mégsem pályázik. Szerencsére nem hagyta nyugodni a gondolat, és nem is igazi szobrot, hanem Pege Aladár portréját ábrázoló térplasztikát gondolt a Zrínyi utcai közterületre.

Az első helyezett Janzer Frigyes azon szerencsések közé tartozik, akik személyesen is ismerték Pege Aladárt, és ha nem is baráti, de „beszélő viszonyban” voltak vele. A bőgőművész a DunapART Művészeti Társaság kiállításain gyakran zenélt, és a közösség tagjai is szívesen mentek koncertjeire. Örült a kiírásnak, és különösen annak, hogy Kispest felvállalta Pege Aladár emlékének őrzését. Megnézte a helyszínt, és mivel volt néhány elképzelése, kisplasztikája, szoborterve már a művész ábrázolásáról, ezért döntött az indulásról.

Az ünnepség kezdetén és a végén a baráti beszélgetések alatt Lukács János zongorista és Duka Tibor nagybőgős gondoskodtak a háttérzenéről.

Ezen kívül a műsorban közreműködött Petz Antal, a Kispesti Szatmári László Alapfokú Művészeti Iskola bőgőtanára és tanítványa, Réső Gábor.