HÍREK  2019. február 10.      1,043
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

A közösség vonzásában

Kiállítással zárult a Wekerle 110 jubileumi év a Wekerlei Társaskör Egyesület (WTE) pincegalériájában pénteken.

A közösség vonzásában
A képre kattintva galéria nyílik. (13 kép)

A Kós iskola 5. b. osztályos tanulóinak népdalcsokrával indult a jubileumi év záróeseménye, majd Kispest polgármester köszöntötte a wekerleieket és megjelenteket.

Értéket teremteni és értéket megőrizni a legfontosabb az ember számára – utalt Gajda Péter a jeles elődök – Zrumeczky Dezső, Győri Ottmár, Kós Károly és Wekerle Sándor – munkájára és az utódok, a wekerlei közösségek és az önkormányzat értékmegőrző erőfeszítéseire. Beszélt a centenáriumra elkészült fejlesztésekről, a Kós Károly tér, a Wekerlei Kultúrház felújításáról, és megemlítette, hogy a fejlesztések tovább folytatódnak, hamarosan elkészül a Gutenberg körúti új piacépület és megújul a Zoltán utcai sportpálya is. A polgármester mindazoknak köszönetet mondott, akik részt vettek az értékmegőrző munkában, és külön megköszönte a jubileumi rendezvénysorozatot. Hozzátette, az önkormányzat korrekt partnere próbál lenni a wekerlei közösségeknek és elvégzi a tervezett fejlesztéseket Wekerletelepen.

Somlói Judit, a WTE elnöke arról beszélt, hogy a kiállítás a közösség erejét kívánja bemutatni. „A jelenkori életünkről, a ma itt élő közösségeket megmozgató, szívünkhöz közel álló eseményekről, ünnepekről, hagyományokról mesélünk. Hisszük ugyanis, hogy ezekben a képekben tetten érhető az elmúlt 110 év alatt kikristályosodott összes wekerlei érték és nemes tradíció. Wekerletelepet Kós Károly és csapata úgy tervezték meg, hogy az épített környezet kinyissa egymás felé az itt élőket. És ez a fantasztikus vízió megvalósult. Valami furcsa viszony alakult ki ember és környezete között. Ebben a csodálatos mikrovilágban pezsgő közösségi élet jött létre, és a közösség felé való nyitottságon túl sokakból előhívta a lokálpatrióta azonosulást, továbbá az értékőrzés és a lakókörnyezetért való felelősségvállalás igényét. Mi, a mai wekerlei generáció büszkén mondhatjuk, hogy ez a hangulat és ez a szellemiség ma is áthatja Wekerlét. Tudatosan és felelősen őrizzük Wekerle ránk bízott kincseit, értékeit. A képek erről mesélnek. A mi történeteinket mesélik el, de tükröződik bennük a generációról generációra áthagyományozódott közösség-központú wekerlei szellemiség” – fogalmazott a Társaskör elnöke.

A tablók felidézik a Téltemetést (idén lesz a 13.), a Wekerlei Életfa Ünnepét (több mint 10 éve szervezi a Magyar Kollégium), a Föld napját (10 éves program), a Garázsvásárt és Bolhapiacot, a WTE közgyűlését, a Wekerlei Székelykapu Napokat (idén lesz a 15.), a Wekerlei Önkéntesek Ünnepét, a Wekerlei Szabadegyetemet (idén másodszor rendezik meg), a Szent Iván-éji tűzszobor-bemutatót (idén lesz a 7.), a Wekerlei Sörkört (az ötödiket tartják a nyáron), a Wekerlei Napokat (28. alkalommal rendezik meg idén), a Wekerlei sétákat (2 éve indult a program), a Cégér Filmfesztivált (a harmadikat szervezik idén), a Wekerle újságot, a Wekerlei Mikulást és a Karácsonyfa-állítást.

Végezetül Somlói Judit bemutatta a jubileumi év alkalmából megjelent új Wekerletelep című helytörténeti-turisztikai kiadványt és a gyerekek számára készült Wekerlei Tekergő című játékos sétafüzetet.