HÍREK  2022. augusztus 30.      704
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Új hulladéktömörítő és -udvar működik a szomszédban

A sikeres próbaüzem után augusztus végén megkezdte működését a Budapesti Közművek FKF Hulladékgazdálkodási Divízió új hulladékátrakó állomásaként szolgáló Logisztikai Szolgáltató Központ a XVIII. kerületben, egy korábban használt szeméttelepen, a kármentesített egykori Cséry-telepen.

 

Új hulladéktömörítő és -udvar működik a szomszédban
A képre kattintva galéria nyílik. (6 kép)

Ezzel az újabb, a szelektíven gyűjthető hulladékok teljes palettáját átvenni képes, a hét minden napján nyitva tartó hulladékudvarral a kispestiek is jól jártak, hiszen itt olyan kisebb mennyiségű hulladékot, például sittet is leadhatnak, amelyet eddig máshol nem lehetett – mondta el lapunknak Vinczek György alpolgármester.

Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes a hétfőn tartott sajtótájékoztatón és telepbejáráson arról beszélt, hogy az átrakó telep kialakítása még az előző városvezetés döntése alapján indult beruházás, amelynek működése jelentősen hozzájárul a dél-pesti kerületek hulladékgyűjtésből adódó forgalomterhelésének és a hulladékbegyűjtő járművek káros anyag kibocsátásának mérsékléséhez.

A Logisztikai Szolgáltató Központ (LSZK) és az új hulladékudvar a XVIII. kerületi Ipacsfa utca 14. szám alatt „A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer környezetbarát technológiáinak bővítése, a hulladékfeldolgozás és újrahasznosítás arányának növelése” elnevezésű projekt keretében, összesen 10 milliárd 984 millió 22 ezer 360 forint európai uniós támogatással és hazai társfinanszírozással valósult meg.

Az elmúlt tíz év elvesztegetett idő a hulladékhasznosítás szempontjából, mivel a helyi önkormányzatok elveszítették a jogukat a saját hulladékukkal való gazdálkodásban, amelyben az egyszerű hulladéklerakás helyett az újrahasznosításé a főszerep. De ehhez erős önkormányzatok és folyamatos szemléletformálásra lett volna szükség – hangsúlyozta Tüttő Kata.

Főváros különösen nagy értéknek tartja az új létesítmények munkahelyteremtő hatását. A projekt révén ugyanis uniós forrásból 150 újabb, stabil, hosszú távon is tervezhető, a zöld gazdaságot erősítő munkahely jött létre Budapesten. A budapestiek ezzel egy újabb, a szelektíven gyűjthető hulladékok teljes palettáját átvenni képes, a hét minden napján nyitva tartó hulladékudvarral lettek gazdagabbak – fogalmazott a városvezető.

Az uniós irányelvek teljesítésében, a körforgásos hulladékgazdálkodáshoz vezető úton is fontos előrelépés, hogy ezzel az új létesítményekkel gazdagodott főváros – mondta Kiss Tibor, a Budapesti Közművek (BKM) FKF Hulladékgazdálkodási Divíziójának vezetője. A projekt sikere, és a fenntartható hulladékgazdálkodás szempontjából egyaránt fontos, hogy a jövőben minél többen vegyék igénybe mind a hulladékudvarokat, mind a két újrahasználati központot. Igazi eredményeket ugyanis csak a budapestiekkel együttműködve, közösen tudunk elérni – emelte ki a főigazgató, aki röviden vázolta a fővárosi hulladékgazdálkodás legfontosabb elemeit, helyszíneit.

A Fővárosi Önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló Budapesti Közművek FKF Hulladékgazdálkodási Divíziója, az ország egyik legjelentősebb hulladékgazdálkodási közszolgáltatójaként több, mint 960 ezer budapesti háztartás, közel 30 ezer gazdálkodó szervezet, valamint az agglomerációban további 150 ezer lakos hulladékát kezeli. Az FKF csak Budapesten évente mintegy 700 ezer tonna települési szilárd hulladékot gyűjt be a 3 hulladékszállítási üzemből kivonuló, jellemzően napi 150 járattal. Ebből közel 380 ezer tonnát a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben hasznosít termikusan a Társaság. A létesítményben termelt hőenergia a BKM FŐTÁV Távhőszolgáltatási Divízió hálózatán keresztül mintegy 76 ezer budapesti lakásba jut el távfűtés és használati meleg víz formájában. A Fővárosi Hulladékhasznosító Műben előállított villamosenergia pedig több, mint 40 ezer átlagos budapesti háztartás éves áramigényét biztosítja. A fennmaradó hulladék- mennyiséget a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központban kezelik és ártalmatlanítják.  

A most átadott Logisztikai és Szolgáltató Központ éves szinten 110 000 tonna kommunális hulladék átrakását teszi lehetővé teljesen zárt, bűz- és pormentes technológiával, alacsony zajkibocsátás mellett. Ennek eredményeként egy tömörített hulladékot szállító gépjármű pótkocsival együtt akár két és fél, három hulladékgyűjtő jármű rakományát tudja környezetkímélőbb és a fővárosi közúthálózatot kevésbé terhelő módon a hulladékkezelés helyszínére eljuttatni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hulladékkezelés helyétől legtávolabb eső dél-pesti kerületekben a kommunális (háztartási) hulladékot begyűjtő kukásautók a Logisztikai Központba jönnek, hogy a rakományukat további tömörítést követően, zárt konténerben kamionok szállítsák el a kezelés helyére, amíg ők visszatérhetnek az utcákra további tartályokat leüríteni. Mindezzel nemcsak értékes munkaidőt és üzemanyagot takarít meg a társaság, de jelentősen csökken a dél-pesti kerületek hulladékgyűjtésből adódó forgalomterhelése és a megtett távolság csökkenése révén a hulladékbegyűjtő járművek károsanyag kibocsátása és üzemanyag felhasználása.

Az újonnan átadott központ nemcsak átrakóállomásként funkcionál, hanem helyet ad egy új hulladékudvarnak is, ezzel már 18 lakossági hulladékudvar áll a budapestiek szolgálatában.

Ugyanezen projekt keretében nyitották meg kapuikat 2016-ban a nagy népszerűségnek örvendő Szemléletformáló és Újrahasználati Központok (SZÚK) a XV. és XVIII. kerületekben. Az itt található hulladékudvarokban a budapesti lakosok díjmentesen adhatják le csomagolási és egyéb, anyagfajtánként szelektíven gyűjtött, veszélyes, illetve speciális kezelést igénylő hulladékaikat, amelyeket zárt környezetben való ideiglenes tárolás után a BKM továbbad újrahasznosításra, vagy ártalmatlanításra. A SZÚK-ok legalább ennyire fontos funkciója az újrahasználat előmozdítása; itt a már megunt, vagy feleslegessé vált, ugyanakkor mások számára még használható tárgyak találhatnak új otthonra. Mindezeken felül a központok modern oktatótermei lehetőséget biztosítanak környezetvédelmi, szakmai konferenciák, a fővárosban és különösen a környező kerületekben élő vagy tanuló gyermekek részére interaktív, szemléletformáló foglalkozások, tanórák megtartására.