HÍREK  2024. október 23.      271
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Energetikai pályázatra várva

A Városháza megbízásából jelenleg tíz önkormányzati közintézmény teljes energetikai felmérésével, felújítási javaslatával készültek el a szakemberek.

Energetikai pályázatra várva
A képre kattintva galéria nyílik. (6 kép)

Ez lehetőséget ad arra, hogy ha majd megjelennek olyan hazai vagy uniós pályázatok, amelyek az épületek energetikai felújítását támogatják, az önkormányzat készen áll arra, hogy részt vegyen ezeken. De általános cél az, hogy mihamarabb elkészüljenek valamennyi intézmény alapos átvizsgálásával, és készülhessenek energiatakarékos javaslatok az épületek korszerűsítésére pályázatoktól függetlenül – hangzott el azon a keddi fórumon a Bóbita óvodában, amelyen a Kispest Kft. ügyvezetője, Horváth Gyula bemutatta az épületenergetikai audit jelentést.

A tíz már felmért kispesti intézményről – KMO, Bóbita, Arany, Mese-Vár és Százszorszép óvoda, Kispesti Uszoda, Gyöngyszem és Csillagfény bölcsőde, Forrásház Gondozási Központ, Segítő Kéz Kispesti Gondozószolgálat – szóló dokumentum célja az állapotbemutatáson túl a vizsgált épületek lehetséges felújítási javaslatainak bemutatása is. Ezek a tanulmányok mind a fenntartható fejlődést, az energiatakarékosságot szolgálják. De általános cél, és pályázattól függetlenül alapfeladat valamennyi intézmény mielőbbi energetikai felülvizsgálata – mondta Ternyák András alpolgármester a fórumon.

Elhangzott: a felmérésekre most önként jelentkeztek az intézmények. Erre a munkára az önkormányzat EUCF-pályázaton (European City Facility) 60 ezer eurót nyert 66 nyertes település között, amelyből csupán kettő, Kispest és Kiskunmajsa volt magyarországi.

Drahovszky Zoltán energetikus, aki jó ismerője a kerületi intézmények energiafogyasztásának, hozzászólásában elmondta: fontos feladatuknak tartja, hogy olyan javaslatokat tegyenek, eszközök (napelemek, napkollektorok) telepítését szorgalmazzák, technológiákat (hőszivattyú) ajánljanak az intézményeknek, amelyek növelhetik az energiahatékonyságot.

A fórumnak helyet adó Bóbita óvoda vezetője, Benkőné Sipos Erika tagintézmény-igazgató elmondta, hogy az 1982-ben megnyitott intézményre ráfér az energia-korszerűsítés, hiszen az évtizedek alatt sok minden elhasználódott. Az óvodában mindennapi feladat a környezettudatos nevelés. Nem véletlenül kapta meg két alkalommal is az intézmény a Zöld Óvoda címet, 2013 óta pedig, a kerületben elsőként viselheti az Örökös Zöld Óvoda címet. A gyerekek az óvodában szelektíven gyűjtik a hulladékot, rendszeresen látogatják a közelben lévő hulladékudvart, de a hétköznapokban odafigyelnek a villamosenergia-fogyasztásra, nem „égetik” feleslegesen a villanyt, és összegyűjtött vízzel öntözik az óvodai növényeket. De rendszeresen pályáznak, általában sikerrel, az önkormányzat zöldpályázataira is – sorolt néhány példát a legjellemzőbb tevékenységeikből az intézményvezető.

A fórum végén rövid kérdések és válaszok között felvetődött, hogy az előttünk levő nyár egyik legnagyobb feladata lesz az intézmények klímákkal való ellátása, akár részlegesen is, mert a meglévő elektromos hálózatok már nem alkalmasak ilyen nagyfogyasztású eszközök ilyen mennyiségben való kiszolgálására.