HÍREK  2024. november 18.      197

Konferencia a gyermekbántalmazásról

A gyermekbántalmazás és a gyermekjogok volt a témája a 26. Mondj Nemet! prevenciós konferenciának hétfőn a KMO Művelődési Központ és Könyvtárban.

Konferencia a gyermekbántalmazásról
A képre kattintva galéria nyílik. (13 kép)

A konferencia szervezésével kapcsolatban Szűcsné Gajárszky Vera művelődésszervező elmondta, mindig igyekszünk olyan kérdéskört választani témának, amely aktuálisan érdekli, mozgatja a kollégákat. Igyekeztünk olyan elismert szakembereket meghívni, akik érdemi válaszokat tudnak adni a felmerülő kérdésekre. A konferencián való részvétel most is ingyenes volt, csupán regisztrálnia kellett az érdeklődőknek. Előzetesen több mint 150-en jelentkeztek.

Rácz Attila igazgatóhelyettes felvezetője után az önkormányzat nevében Vinczek György szociális ügyekért felelős alpolgármester, a 2017-ben alakult Kispesti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum vezetője köszöntötte a résztvevőket. Bár az önkormányzatnak kiemelt feladata a gyermekvédelem, a társadalom minden résztvevőjének aktívan feladatot kell vállalnia ebben, mindenkinek a maga kompetenciája szerint. Valakinek az észlelésben, másoknak a beavatkozásban – hangsúlyozta az alpolgármester.

A sokak által jól ismert szakember, Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Alapítvány alapítója, jelenleg gyermekjogi tanácsadója a duális világ végéről, a gyermekbántalmazások online és offline módjairól tartott előadást. Mondandójában kiemelte, el kell felejteni azt a felosztást, hogy a gyerekek élete online és offline zajlik, mert a digitális tér, az internet minden pillanatban velük van. Éppen ezért nekünk kell odamenni, ahol a gyerekek vannak, hogy tudjuk, mit csinálnak, mi történik velük. Tudnunk kell, mit néznek a képernyőn, mennyit töltenek az online világban tanulással, vagy egészen más tartalmak nézésével, nem spórolhatjuk meg ezt a munkát. A gyerekek ki-be mászkálnak a digitális térben, ezzel saját magukra nézve is veszélyesek, hiszen ők maguk is megosztanak, gyakran gyártanak olyan tartalmakat, amelyek visszaélésekre adnak lehetőséget – fogalmazott Gyurkó Szilvia.

Második előadóként dr. Balogh Anna legfőbb ügyészségi ügyész, kifejezetten a gyerekeket érintő, elsősorban szexuális, pornográf bűnügyekről beszélt. Arról, hogy egy gyermek úgy is lehet bűncselekmény elkövetője, hogy nem is tud róla, amikor például továbbküld egy fényképet társairól. Az ügyész hosszan sorolt példákat az életkor és a büntethetőség kapcsolatáról, ellentmondásairól és arról, hogy nem a büntetési tétel a hatékony visszatartó erő, hanem az, hogy tudja a gyerek, mi a következménye a tetteknek.

A kortársbántalmazásról, a bullying mibenlétéről, okairól mesélt dr. Jármi Éva pedagógiai szakpszichológus. Az előadó szerint míg korábban minden ötödik osztály volt érintett a témában, ma már nincs olyan gyermekközösség, ahol ne jelenne meg a bullying. Akár szóban, akár fizikálisan, a gyerekek 4/5-e érintett valamiféle bántalmazásban. A legtöbb bántalmazó gyerek az elismerésre, a csoportban elfoglalt kitüntetett szerepre vágyik, domináns szeretne lenni. Ez a stratégia tanult viselkedés, hiszen kipróbálják, és ha működik, gyakorolják mindaddig, míg eredményes, ameddig a felnőttek is hagyják. Sajnos soha nem tudni, hogy egy közösségben ki, mikor válik majd célponttá, ezért nem csak a bántalmazott, hanem a környezetében lévők is állandó stresszben élnek – mondta el az előadó.

A kerületben folyó napi és általában gyermekvédelmi munkáról, annak dilemmáiról Friedrich Gábor, a Kispesti Szociális Szolgáltató Centrum Család- és Gyermekjóléti Központ szakmai vezetője beszélt a konferencián. Mondandójában kiemelt hangsúlyt kapott a média szerepe a szociális területen dolgozók munkájának megítélésében. Véleménye szerint a média leginkább a súlyos, deviáns esetekről számol be, sajnos kevés a sikerekről, pozitív, példamutató esetekről szóló beszámoló, pedig ezek a kirívó esetek a gyermekvédelmi munka csupán kis szeletét mutatják. Nyilván egy gyermek bántalmazása is komoly probléma, ám a gyermekvédelem ennél jóval összetettebb feladat. A rossz és nehéz helyzetben lévő családok segítése adja a munka nagy részét, ez az, ami tömegeket érint. Kispesten a Centrum 400 családdal áll rendszeres kapcsolatban, és csupán egy százalék a bántalmazással összefüggő esetek száma. Elhanyagolás már sokkal nagyobb számban, sokféleképpen jelentkezik. A szakmai vezető előadásában beszélt a kerületben is működő gyermekvédelmi jelzőrendszer felépítéséről, tagjairól, fontosságáról, amelynek a kerületi rendőrség, a hatóságok munkatársai, az intézmények, a védőnők is hatékony tagjai.

A délutáni program szekcióülésekkel folytatódott, ahol dr. Jármi Éva gyakorlati módszereket mutatott meg a kortársbántalmazás kezelésében elsősorban a pedagógusoknak, illetve Lukács Balázsné, a kispesti gyermekvédelmi jelzőrendszer felelőse, valamint Friedrich Gábor tartottak tapasztalatcserét a gyermekvédelmi ellátás jelenlegi helyzetéről a szociális területen dolgozóknak.