Az önkormányzat, a Kispesti Egészségügyi Intézet (KEI), a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) kispesti csoportjának, valamint a Romák Felzárkóztatásáért Egyesület (Romfel) közreműködésével tartottak megemlékezést pénteken Jahn Ferenc mellszobra előtt a szakrendelőben.
Az ünnepségen Iványi Miklós lelkipásztor idézte fel a 123 éve született kispesti orvos, politikus életét és munkásságát. Édesanyja mérnöknek szánta, de az emberekkel való foglalkozás, törődés az orvosi pálya felé terelgette. Már középiskolás korában jellemző rá a polgári világ elleni lázadás, maradi tanárokkal, diáktársakkal való viták jellemzik. 1928-ban szerezte meg orvosi diplomáját, két út állt előtte, vagy a kényelmes polgári életet biztosító praxis, vagy a szegények, kiszolgáltatottabb munkások gyógyítása. Ez utóbbit választotta és Kispest proletár negyedében nyitott orvosi rendelőt. Politikailag nem kívánatos elemnek minősítették, így hivatalos állást sosem kapott. Ingyen dolgozott a Rókus kórházban, szerény rendelőjében maga végezte a vizsgálatokat. Fiatal kora ellenére kiváló diagnosztának tartották, neve orvosként már a 30-as években ismertté vált Kispest, Kőbánya, Csepel, Pestszentlőrinc, Pestszentimre szegény munkásainak körében. 1936-ban képviselővé választották, így a kispestiekért dolgozott. Korszerű egészségvédelem, harc a tbc (tuberkulózis) ellen, szegénygondozás, anya- és csecsemővédelem, sokirányú munkával szolgálta a közösségét. Később megfosztották orvosi diplomájától, letartóztatták, kínozták, 1944 novemberében került Dachauba, koncentrációs táborba, itt hunyt el – tette hozzá a lelkipásztor.
Vinczek György alpolgármester felolvasta Jahn Ferenc lánya, az idén 90. születésnapját ünneplő Jahn Ágnes levelét az emlékezőknek, aki betegség miatt nem tudott jelen lenni az eseményen.
A folytatásban az önkormányzat nevében Varga Attila és Vinczek György alpolgármesterek koszorúztak. Virágot helyezett el a szobornál a Romfel nevében Losó Györgyné, a MEASZ képviseletében Király Zsuzsa.
A mellszobrot – Schrotta János kispesti szobrász 1970-es alkotását – évekkel ezelőtt helyeztette vissza az önkormányzat eredeti helyére, a Kispesti Egészségügyi Intézetbe.
Dr. Jahn Ferenc emlékét 2017 óta emléktábla is őrzi a róla elnevezett utcában működő Dél-pesti Centrumkórház – Rehabilitációs Centrum épületének oldalán. A régi emléktábla az Ady Endre út és a Jahn Ferenc utca sarkán álló ház falán volt, ám amikor az épületet felújították, lekerült onnan. Magánszemélyek adakozásából új tábla készült, amelynek a Rehabilitációs Centrum homlokzati falán találtak méltó helyet.