HÍREK  2025. február 10.      226

Átadták a Szebb Kispestért pályázat díjait

Több intézmény, civil szervezet és társasházi közösség kapott emlékplakettet, oklevelet a „Szebb Kispesti Környezetünkért” környezetvédelmi pályázat hétfői díjátadóján, a Városházán. A díjazottakat a Szivárvány tagóvoda gyermekei köszöntötték, műsorukban jelbeszéddel tolmácsolták a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalt.

Átadták a Szebb Kispestért pályázat díjait
A képre kattintva galéria nyílik. (15 kép)

Gajda Péter polgármester köszöntőjében arról beszélt, hogy folyamatosan ott van a kerület életében a „zöld gondolat”. Ez már a sokadik alkalom, hogy meghirdetjük ezt a pályázatot, amely azt üzeni, hogy az önkormányzat, az intézmények, a civil szervezetek és az itt élők jobban odafigyelnek közvetlen környezetükre, és közösen keresnek válaszokat, megoldásokat a környezeti kihívásokra, a klímaváltozásra – hangsúlyozta a polgármester.

Még nem vesszük mindig komolyan a klímaváltozást, ezért nem is vagyunk igazán felkészülve a ránk váró nehézségekre, feladatokra – kapcsolódott beszédében a polgármester szavaihoz Paróczai Anikó alpolgármester, aki szerint a most kitüntetett közösségek példát is mutatnak. Ők azok, akik igyekeznek megőrizni, fejleszteni a kerület „zöldségét”, fenntarthatóságát – fogalmazott az alpolgármester.

A díjakat Gajda Péter polgármester, Paróczai Anikó alpolgármester és Domokos Gábor, a Környezetvédelmi és Városüzemeltetési Bizottság elnöke adták át.

A pályázat első kategóriájában a kerületi oktatási és nevelési intézményeket díjazták.

I. helyezett lett a Kispesti Egyesített Óvodák Szivárvány Tagóvodája, amelynek közössége több mint három évtizede kiemelten kezeli a környezet szeretetére, megóvására nevelést. Projektjeik kiinduló magját a környező világ megismerésének témái és a zöld jeles napok képezik, az egymásra épülő környezeti neveléssel megértik és megismerik a gyerekek az élővilág megóvásának fontosságát. Ezt támasztja alá Örökös Zöld Óvoda és Madárbarát Óvoda címük is. Most kerti eszközök, madárodúk, költőládák, kihelyezését és virágos-gyógynövényes konyhakerti rész kialakítását is tervezik.

II. helyezett lett a Kispesti Egyesített Óvodák Mese-Vár Tagóvodája, ahol kiemelten törekszenek a beporzó rovarok, méhek megóvására, a növényekben gazdag környezet megteremtésére. A gyerekek az élővilág felfedezése mellett bekapcsolódhatnak a növények ültetésébe, gondozásába is. Céljuk az óvodát körülvevő természeti környezet tudatos alakítása, a növényzet változatosságának gazdagítása, további bokrok, sziklakerti növények, korábbi magaságyások, kiskert, veteményes bővítése is, hogy ebben a fogékony életkorban a gyermekeket esztétikus, egészséges környezet vegye körül.

III. helyezett lett a Kispesti Egyesített Óvodák Gyöngykagyló Tagóvodája, amelynek büszkesége a tágas, esztétikus óvodaudvar, melyet a dolgozók a szülők összefogásával folyamatosan szépítenek. Környezeti nevelésük célja, hogy a gyermekek a tapasztalatszerzés mellett megismerjék környezetük természeti értékeit. Óvodás csoportjaik tagjai között sajátos nevelési igényű gyermekek is vannak, akik számára mindez pluszban segíti a fejlődést. Pályázati céljuk a kert hosszútávú fejlesztése, több lépésben magaságyások és veteményeskert kialakítása, hogy a gyermekek számára egy további, aktív élményeket adó területet tudjanak kialakítani.

IV. helyezett lett a Kispesti Egyesített Óvodák Bóbita Tagóvodája. Madárbarát Óvoda projektjükben az egész évben kihelyezett madáretetők lehetőséget adnak a gyerekeknek a madarak folyamatos megfigyelésére, megismerésére. A korábbi pályázatok sikerével a madáritatóik, madárfürdőik megújultak. 9 magaságyásukba számos évelő növényt ültettek, így a gyerekek környezete zöldebb virágosabb lett. Az intézmény részt vesz a Cseppet sem! programban, kapcsolatban áll a Maugli Állatvédő Egyesülettel. Az elnyert pályázatból terveik között szerepel madárbarát programjuk megújítása, a teljes óvodát felölelő madár-ovi program megszervezése.

V. helyezett lett a Kispesti Egyesített Óvodák Mézeskalács Beszterce utcai Művészeti Tagóvodája. Ősszel a saját kertjükben szőlő- és búzaszüretbe vonják be a gyermekeket, valamint a madáretetők számának bővítésével és a madarak etetésével lehetőséget adnak a hasznos és védett madarak szaporodásának. Fűszernövény és méhlegelő telepítéssel elősegítik a méhek és hasznos beporzók életét. Pályázatukban céljuk évelő és egynyári növényzet ültetése, a méhlegelő bővítése, télálló, fagytűrő növények telepítése, illatkert kialakítása, ehető növények ültetése, konyhakert kialakítása.

VI. helyezett lett a Kispesti Egyesített Óvodák Hársfa Tagóvodája. Zöld Óvodaként egy felelősen gondolkodó és a természet megőrzéséért tenni akaró közösséghez tartoznak, számos környezettudatos, természetbarát, a biodiverzitást, biológiai sokféleség megtartását szolgáló tevékenységet folytatnak. Magaságyást, gyümölcsfákat, fűszer- és gyógynövényeket gondoznak, rovarhotelt helyeztek ki, valamint Madárbarát kertként etetőket, madáritatót, odúkat alakítottak ki, több fészekalja fióka is született náluk. Pályázatukban kertjük továbbfejlesztését tűzték ki célul, többek között a gyermekek edukációjához, oktatásához szükséges bemutató táblák és kerti eszközök bővítésével.

A második kategóriában kerületi társadalmi és civil szervezeteket, társasházakat díjazott a bizottság.

I. helyezést ért el az „Egy megújuló iskoláért” Alapítvány (Kispesti Vass Lajos Általános Iskola), amely számos, a környezet védelmével kapcsolatos programban vesz részt, mint például a Világ Legnagyobb Tanórája program, amely az ENSZ Globális Céljaival ismerteti meg a tanulókat. Minden évben részt vesznek a Herman Ottó és a Kaán Károly kerületi környezetvédelmi versenyeken, Ökokarácsonyt szerveznek tanulóiknak, és minden év szeptemberétől visszatérő látogatói az első Kis-Pesti kertnek ahol a tanulók közvetlen tapasztalatokat szerezhetnek környezetükről. 2020-ban pedagógusaik és dolgozóik fűszerkertet, később rovarhotelt hoztak létre. 2024-ben iskolájuk ismételten csatlakozott a Fenntarthatósági Témahéthez. A pályázati forrásból terveik között szerepel az iskola belső és külső környezetének zöldítése, balkonládák létesítése, az ökoiskolai projektek folytatása, magaságyások fejlesztése.

II. helyezett lett a Mézeskalács Alapítvány. Elhivatott óvodapedagógusainak célja a gyermekekkel a növény- és állatvilág tapasztalati úton való megismertetése, megszerettetése, tiszteletének és védelmének oktatása. Az évek során nagy erőfeszítéseket tettek az esztétikus és egészséges környezet kialakítására, környezetük megóvására. Karinthy utcai óvodájuk elnyerte a Zöld Óvoda címet. A kért támogatással többek között konyhakerti, fűszer- és gyógynövények, évelők és egynyáriak telepítését, eszközök fejlesztését, bővítését szeretnék megvalósítani.

III. helyezett lett a Kispesti Bolyai János Általános Iskola Alapítványa. Az iskola 2021-ben már elnyerte az Örökös Ökoiskola címet. Több éve tevékeny Öko-munkacsoportjuk és Öko-szakkörük is sikeresen működik. A korábbi pályázatok lehetővé tették többek között egy meteorológiai állomás vásárlását is, mely hasznos ismereteket nyújt az iskola tanulói számára. Növények, gyümölcsfák telepítésével, biodiverz ágyásokkal gazdagították a gyermekek edukálását elősegítő oktatást, létesítettek méhlegelőt, rovarhotel, darázsgarázst. A fenntarthatóságra és környezettudatos nevelésre alapozva az elnyert pályázat útján szeretnék mindezt továbbfejleszteni.

IV. helyezett lett a Dobó társasház, ahol a lakóközösség célul tűzte ki az előkert újrazöldítését. Egy esztétikus, pihenésre szolgáló zöldterület kialakításán túl a környék madárállományának, hasznos beporzó rovarjainak is otthont, menedéket nyújthatna. A pályázat segítségével a területet növények, bokrok ültetésével telepítésével tennék újra élhető környezetté ahol a házban lakó gyermekek is közelebb kerülnének a természethez, bevonhatóvá válhatnának a tudatos környezettudatos nevelésbe.

V. helyezett lett a Gyermeksziget a Bóbitákért Alapítvány, amely minden olyan környezetvédelmi, természetvédelmi tevékenységhez, programhoz támogatást nyújt, melyek a gyermekek fejlődését szolgálják. Bóbita Óvodájuk elsőként kapta meg az Örökös Zöld Óvoda címet. Az alapítvány segíti a környezettudatos nevelés megvalósítását, hozzájárul a gyermekek mikrokörnyezetének javításához. Óvodai versenyeket támogat, kapcsolódik a jeles ünnepekhez és közösségi programokhoz. Részt vesz a szülők bevonásával rendezett Föld-napi kertszépítő délelőttökön. A pályázati támogatás többek között vertikális növényfal kialakítását, növények telepítését segíti.

VI. helyezett lett a Műveltség Gyarapításáért Alapítvány (Kispesti Erkel Ferenc Általános Iskola). Az Erkel iskola 2018-ban vette át az Ökoiskola címet, és 2024-ben elnyerte az Örökös Ökoiskola címet is. A környezetvédelem, a fenntarthatóság, a környezettudatos gondolkodás kialakítása diákjaik körében kiemelt célként szerepel programjukban. A korábbi pályázatokból megvalósult ökoudvaruk is segíti a tanulók környezetvédelemre nevelését. Újabb célkitűzésük a Madárbarát iskola cím elnyerése, melynek feltétele a madárbarát környezet kialakítása, így a támogatásból a madarász suli megvalósításához szükséges eszközök beszerzését tervezik.

A bizottság különdíját kapta a Kispesti Egyesített Óvodák Mézeskalács Kelet utcai Művészeti Tagóvodája. Céljuk a már létrehozott esztétikus környezet megóvására, a gyermekek természeti értékek védelmére és szeretetére nevelésére. A kertben telepített növényzet segíti a gyermekeknek megismerni az évszakok során a természetben bekövetkező változásokat. A madáretetők segítik a télen maradó és átvonuló madarakat, míg a gyermekek számára interaktív élményt ad megfigyelésük. Természettudományos tehetségműhelyük, környezeti témájú projektjeik segítik a gyermekek oktatását.

A pályázat segítségével többek között növényállományuk bővítését, az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodó növények telepítését, őshonos és sziklakerti fajok ültetését szeretnék megvalósítani.

Polgármesteri különdíjban részesült az Első Kis-Pesti Kert Civil Társaság, amely Budapesten az első, önkormányzati támogatással létrejött közösségi kert. A Városi Kertek Közhasznú Egyesület és a Kispesti Önkormányzat közös alkotása, ahol majd ezer négyzetméteren 26 parcellán díszkert, gyógy- és fűszernövénykert, közösségi komposzt fogadó hely, pihenőkert, tankert, és veteményes is megtalálható. Az elmúlt évek bebizonyították, hogy a közösségi kerteknek van létjogosultságuk a panelházak között. Közösségi kertjük sikeres programja a gyerekeknek tartott biológia óra. Pályázatban benyújtott céljaik között szerepel, hogy felkészítsék kertet az éghajlatváltozás okozta kihívásokra és elősegítsék a környezetvédelmi oktatás technikai feltételeit.