Katasztrófavédelmi felkészítés önkénteseknek
Kispesti önkéntesek részére tartott felkészítést február 23-án a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság XIX. kerületi kirendeltsége. Az önkéntes csoport megalakítását Fülöp Tibor tűzoltó alezredes, kirendeltség-vezető kezdeményezte azzal a céllal, hogy veszélyhelyzet vagy katasztrófa esetén a segítőkész embereket is mozgósítani lehessen.
A XIX. kerületi katasztrófavédelem továbbra is várja olyan önkéntesek jelentkezését, akik adott esetben hatékonyan és összehangoltan tudják segíteni a hivatásos állomány munkáját (jelentkezni név, lakcím, mobiltelefonszám és születési idő megadásával lehet a bp19ker.pv@katved.gov.hu e-mail címen. Részletes felvilágosítást munkaidőben a 347-4625-ös telefonszámon lehet kérni). Az elmúlt évben közzétett felhívásra jelentkező kerületi lakosok közül többen végzettségük vagy munkaköri beosztásuk miatt már korábban kapcsolatba kerültek a katasztrófavédelemmel. Egy-egy szakképesítés valóban előnyt jelenthet, de nem kizárólagos feltétel az önkéntességnél. Az elhivatottság és a lelkesedés mellett azonban nélkülözhetetlen a megfelelő szakmai felkészültség. Ennek érdekében tartott tájékoztatót Fülöp Tibor az érdeklődők számára a katasztrófavédelem legfontosabb feladatairól és a kerület veszélyeztetettségéről.
Az alezredes elmondta, hogy az önkéntes csoport tagjai – egy rendkívüli esemény mértékétől és hatásaitól függően – számos területen tudnának segítséget nyújtani a szakembereknek. Példaként hozta fel a lakosság riasztásában és tájékoztatásában, illetve az esetleges kimenekítésben és kitelepítésben, befogadóhelyek kialakításában és berendezésében történő részvételt.
Természetesen nem kell azonnal a „legrosszabbra” gondolni, de Kispesten is bármikor előfordulhat, hogy – gázszivárgás, csőtörés vagy robbanás miatt – lakóházakat kell kiüríteni, és az ott élők hosszabb ideig nem térhetnek vissza otthonaikba. Ilyen esetekben is szükség lehet önkéntesek bevonására, és az ugyancsak önkéntes alapon működő polgárőrséggel is szorosabb együttműködés alakulhat ki.
A felkészítésen szóba került a november végén megtartott katasztrófariasztási és tájékoztatási gyakorlat is, amikor országszerte megszólaltak a lakossági riasztó szirénák. Kispesten az összes sziréna „morgatópróbája” sikeres volt, az eszközöket az erre a célra kiképzett és mozgósított személyek hozták működésbe. Ezeket a régi típusú motoros szirénákat korszerű, a 21. század igényeinek megfelelő hangosbemondó rendszer váltja majd fel, amelynek kiépítése Kispesten is megkezdődött.
A szervezet fontos feladata a fiatal korosztály felkészítése is. A XIX. kerületben március 29-én rendezik meg az immár hagyományos katasztrófavédelmi ifjúsági vetélkedőt, ahol a résztvevőknek elméleti és gyakorlati feladatokat kell teljesíteniük – többek között – tűzoltással, műszaki mentéssel, gátépítéssel, elsősegélynyújtással, navigációval, vegyi és sugárzásvédelemmel, szirénajelekkel kapcsolatban.
Természetesen megfordul az ember fejében, hogy „igazából”, „élesben” egyszer se kerüljön sor a felkészítéseken szerzett ismeretek gyakorlati alkalmazására. De azt se felejtsük el: soha nem lehet tudni.
Prusinszki István