Emlékezés az örmény genocídiumra
Az örmény genocídium 100. évfordulójára emlékezett a Kispesti Örmény Nemzetiségi Önkormányzat a KMO Művelődési Házban vasárnap. A megnyitót követően az Urartu Örmény Színház AZnavour című színdarabját tekinthették meg az érdeklődők.
A Kispesti Örmény Nemzetiségi Önkormányzat május 31-én a KMO-ban tartotta idei legfontosabb rendezvényét az örmény genocídium 100. évfordulója alkalmából. 1915 és 1922 között a XX. század legelső népirtása zajlott Törökországban, amelynek több mint másfél millió keresztény örmény esett áldozatául. Túlélők százezrei menekültek a világ távoli országaiba, köztük Magyarországra is. A hazai örmény közösség szervezetei és az Országos Örmény Önkormányzat csatlakozott a nemzetközi örmény diaszpórák és az anyaország által létrehívott hivatalos megemlékezésekhez, és „Nem felejtünk!” mottóval rendezi meg az örmény genocídium emlékévének eseménysorozatát. A KMO-ban tartott rendezvényen Diramerján Artin, a Kispesti Örmény Nemzetiségi Önkormányzat elnöke is utalt arra, hogy az emlékév esélyt teremthet a méltó megemlékezésre, és megnyugvást hozhat egy hosszú és fájdalmas gyászkorszak végén.
„Az elmúlt száz év bebizonyította, hogy az örmény nemzet, amely közel négyezer éves múltra tekint vissza, talpon tudott maradni. A világ első keresztény állama Örményország, amely 301-ben tette államvallássá a kereszténységet, negyven évvel megelőzve Rómát” – emlékeztetett beszédében Avanesian Alex, az Országos Örmény Önkormányzat elnökhelyettese. Mint mondta, a nemzetiségi önkormányzat az örmény népirtás 100. évfordulóján örmény kövekből, örmény mesterekkel hat kőkeresztet készíttetett, amelyeket Magyarország különböző városaiban állították fel.
A megnyitót követően a közönség az Urartu Örmény Színház AZnavour című zenés színdarabját tekinthette meg, amely a francia sanzon koronázatlan királya, az örmény származású Charles Aznavour életének pillanatképeit fűzi egybe a gyermekkortól a világhírnévig. Az Örmény Színház előadásában – amelynek szövegét írta és a felújítást rendezte Diramerján Artin – Aznavourt Baj László, Edit Piafot pedig Kárász Eszter színművész alakítja.