Álom előtt éppen
Bartus Ferenc Hypnagog című kiállítása csütörtök este nyílt meg a Nagy Balogh János Kiállítóteremben. Június 3-ig tekintheti meg a képeket a közönség.
„Minden bizonnyal korosztályának egyik legkiemelkedőbb művészegyénisége”– jelentette ki Bartus Ferenc festőművészről megnyitója legelején a mester és pályatárs, Nagy Árpád Pika festőművész, hozzátéve, hogy – ismerve alkotói elképzeléseit – Bartus kísérletező művész, aki folyamatosan keresi a festészet technikai és formai megújításának lehetőségeit.
„A hypnagog görög eredetű szó, és az elalvás előtti, az álmot megelőző és előidéző állapotot jelöli. Mindenki tapasztalhatta már, hogy elalvás előtt vizuális képek tömege jelenhet/jelenik meg előtte, és mindenfajta logikai kapcsolatot nélkülözve követik egymást, folynak egymásba. Ezek az álomszerű percepciók egészen meglepő szürreális formában is jelentkezhetnek, akárcsak az itt kiállított képek látványvilágában, ahol is különböző pszeudó-terekből néznek ránk igencsak szokatlan formájú hibrid lények. Ezeknek a stilizált fizikai tereknek a megjelenítése, bár beazonosítható természeti elemekből (fűcsomó, virág, felhő, horizontvonal stb.) vannak összerakva, mégsem nevezhető realista szemléletűnek, sokkal inkább egyfajta groteszk szürreálnak – ezt erősíti egyébként a képtérbe elhelyezett figuráció is, ezeknek az emberfejű állatoknak, illetve állatfejű embereknek a hibridjei. Számomra elég nyilvánvaló, hogy itt most épp azoknak a bizonyos kvázi álomképeknek a lenyomatairól van szó, ezekkel szembesít bennünket a művész” – fogalmazott.
Arról is beszélt, hogy ma, amikor lejárt a stílusirányzatok kora, az egyéni karakter maradt csupán a művész számára iránymutatóként, és „úgy ítélem meg, hogy Bartus Ferencnek sikerült ezt az egyéni hangot megtalálnia” – mondta a látogatók figyelmébe ajánlva a különleges vizuális élményt.