Gyakorlatot tartott a katasztrófavédelem
A lakosság biztonsága és védelmének fokozása érdekében, a katasztrófavédelem országos vezetésének kezdeményezésre, minden járásban (a fővárosban katasztrófavédelmi kirendeltségenként) civil önkéntes szervezetekből mentőcsoportok kerültek kialakításra. A létrehozás célja, hogy a mentőcsoportban lévő civil szervezetek tagjai együtt, egységesen, nagyobb erőt képviselve erősítsék a hivatásos katasztrófavédelmi egységek tevékenységét. A megalakult mentőcsoport tagjainak a katasztrófavédelem felkészítést és felszerelést biztosít, illetve rendszeresen gyakorlatot szervez. Ennek keretében a Dél-pesti Önkéntes Mentőcsoport rendszerbe állító gyakorlata 2013. november 9-én szombaton, a Budapest, XVIII. kerület Hengersor u. 39. szám alatti, kerületi önkormányzat tulajdonában lévő Krízisszállón végrehajtásra került.
November 8-án a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Műveltirányítása 16.00 órakor telefonon készenlétbe helyezte a mentőcsoportot, majd másnap 07.00 órakor telefonon riasztást adott ki számukra. A feltevés szerint földrengés érte a fővárost, romosodott épületek és sérült közművezetékek a városban mindenfelé. A hivatásos mentőerők leterheltsége miatt készenlétbe helyezik az önkéntes mentőcsoportot, majd miután veszélybe került emberekről érkezett bejelentés, a mentőcsoportot riasztják az elsődleges életmentés és sérültek ellátása érdekében, míg a hivatásos mentőerők megérkeznek.
A riasztást követően a Dél-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltségre, mint megalakítási helyre 8.00 órára beérkeztek a Mentőcsoport tagjai. A közlekedés rendészet motoros járőreinek felvezetésével 08.30 órakor menetoszlop indult a gyakorlat helyszínére. A munkavédelmi oktatás és a gyakorlat megnyitása után a Magyar Vöröskereszt sérült imitátor csapata felkészült a sérültek eljátszására (sminkelés, stb.). Az eligazítást követően 9.50 órakor az Önkéntes Mentőcsoport tagjai elfoglalták helyüket járműveikben, a sérült imitátorok és a katonai középiskolás tanulók, mint sokkos személyeket játszó statiszták elfoglalták helyüket az épületben.
A gyakorlat indítását követően a Mentőcsoport vezetője a csapatvezetőkkel és a műveleti napló vezetővel együtt felderítést és terepszemlét tartott, majd meghatározta a külső és belső ellenőrző, áteresztő pontok helyei, kijelölte a technikai eszközök felvonulási helyeit, a kordonozás pontos szakaszait, a mentés sorrendjét.
Ezt követően a Műszaki-mentő raj felnyitotta az épületet és a Lőrinc csapat elsősegélynyújtó egységével együtt kézilámpákkal, hordágyakkal, elsősegélynyújtó válltáskákkal, takarókkal behatolt az épületbe és megkezdte az épület átvizsgálását, a sérültek felkutatását.
A Honvéd csapat beüzemelte az aggregátort a melegedősátor fűtéséhez és a világítás biztosításához. Használati készenlétbe helyezte az ivóvíz ellátást a sebesültek ellátásához és a mozgókonyha kiszolgálásához. A tábori konyhát melegedő italkészítéshez felfűtötték. Az elsősegélycsapat nagyszámú sokkos személyeket és sérülteket talált az épületben, ezért rádión segítséget kért a Mentőcsoport vezetőtől a sérültek kivezetéséhez. Az egészségügyi raj közben az épületben talált sérülteket ellátását végezte. A megtalált személyeket kihűlés elleni pokróccal védték, kivezették az épületből, regisztrálták, majd meleg teával és élelemmel látták el.
A mozgásra képtelenek sérülteket elsődleges ellátásuk után hordágyon a felállított egészségügyi sátorhoz szállították.
A romosodott épületben található további személyek, sérültek felkutatására a Mentőcsoport vezetője bevetette a kereső mentőkutyás egységet. A mentőkutyák segítségével a kutató rajnak sikerül több személy felkutatni az épületben. A kárhelyszínre 12.00 órára megérkeztek az első hivatásos erők, egy tűzoltó gépjárműfecskendő és egy Rohammentő, hogy átvegyék a mentési feladatokat. A Mentőcsoport vezetője a kiérkezett egységek parancsnokainak beszámolt a végrehajtott intézkedésekről, a felkutatott sérültek és ellátást igénylő személyekről, a sérültek számáról, osztályozásukról, a hátra lévő feladatokról, majd a helyszínt és az intézkedést átadta.
A gyakorlat értékelése: megfelelt.
A gyakorlaton részt vett szervezetek:
Magyar Vöröskereszt
Országos Mentőszolgálat Közép-magyarországi Régió
BRFK Közlekedés Rendészeti Főosztály Motoros Alosztály
BRFK XIX. kerületi Rendőrkapitányság
BRFK XVIII. kerületi Rendőrkapitányság
Egressy Gábor Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola Katonai tagozat
XVII. kerületi Önkormányzat (alpolgármester, HVB katonai elnök-helyettes, közbiztonsági referens, polgári védelmi törzs delegáció)
XVIII. kerületi Önkormányzat (közbiztonsági referens)
XIX. kerületi Önkormányzat (alpolgármester)
XXIII. kerületi Önkormányzat (közbiztonsági referens)
Kerületi médiák és a Katasztrófavédelmi Újság képviselői.
Jambrik Rudolf tű. ezredes, főtanácsos, kirendeltségvezető