HÍREK  2021. szeptember 01.      875
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Tanévnyitó a negyedik hullám előtt

Megkezdődött a 2021/2022-es tanév a kispesti általános és középiskolákban is. Az idén ötödik tanévét kezdő Ady Endre Református Általános Iskolában jártunk az ünnepélyes évnyitón. A hagyományoknak megfelelően a leendő elsősök közösen sétáltak át a Szőlőskert Református Óvodából leendő iskolájukba.

Tanévnyitó a negyedik hullám előtt
A képre kattintva galéria nyílik. (15 kép)

Az Ady iskolát fenntartó Budapest-Kispest-Központi Református Egyházközség képviseletében a tanévnyitón részvevő Harkai Ferenc Csaba vezető lelkész tájékoztatása szerint „most már a fejlődés útján vagyunk, ami látszódik a tanulók létszámában, az épület termeinek folyamatos felújításában, és a közösség is mostanra már megerősödött, igazi közösséggé formálódott”. A nyári tanévre való felkészülésről a vezetőlelkésztől megtudtuk: két tantermet a nyáron teljesen felújítottak, a festésen kívül kicserélték a padlózatot, így az alsó tagozaton minden kisgyerek felújított osztályterembe jár szeptembertől. Megkezdték a felsősök tantermeinek is a lépésről lépésre való teljes felújítását. Ennek keretében egy tanteremben már új a padlóburkolat, de egy másik tanterem a tervek szerint még az őszi szünet folyamán megújul az alsó burkolat, de a festés, mázolás már ott is megtörtént.

Az intézmény felkészülten várja, ha a koronavírus-járvány negyedik hulláma elérné az iskolát és újra online oktatásra kellene átállni. Ez azt jelenti, hogy az előző két tanév tapasztalatai alapján már nem éri őket váratlanul a távoktatás. Ezért a vírus miatt nyugodtabban kezdik a tanévet, de bíznak abban, hogy nem lesz szükség az előkészített technikai megoldásokra. De ha mégis, akár eszközzel, akár nyomtatott feladatokkal segítenek majd azoknak, akik ezt igénylik – hangsúlyozta Harkai Ferenc Csaba.

Az intézményt 2019 óta igazgató, vezetőként immár a harmadik tanévét kezdő Botka Nóra kérdésünkre elmondta: neki jutott a pandémia időszaka, az ezzel járó valamennyi nehézség, ami kihívást jelentett és jelent a negyedik hullám előtt is, de most is leginkább „nem a pánikkeltésre, hanem a megfontoltságra van szükség.” Az intézmény jól teljesített az elmúlt vírusidőszak alatt, kollégák valamennyien beoltatták magukat, és az iskola működtetése során maradéktalanul megfeleltek a járványügyi intézkedéseknek, előírásoknak. A mostani tanév előtt csupán egy tanuló kérte csak az intézmény segítségét a védettség megszerzéséhez, a tanulók többségénél a család szervezte az oltást, de hogy hányan oltatták be magukat, erről a tanévnyitó napján még nincs pontos adatuk. Idén egy első osztály indul 25 kisgyerekkel. Az intézmény tanulói létszáma 205 fő, de ez az újonnan érkezőkkel folyamatosan változik.

Bár közelít a koronavírus-járvány negyedik hulláma, Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere több olyan intézkedést most hatályon kívül helyezett, amelyek a májusig érvényes iskolai eljárásrendben szerepeltek. Központi utasítások híján viszont növekedik az iskolák önállósága, helyben saját szabályokat alkalmazhatnak. Hasonló szabályok vonatkoznak az óvodákra is.

•          Fertőtlenítés – Minden iskolában időszakonként alapos fertőtlenítő takarítást kell végezni.

•          Maszkviselés – A maszk viselése nem kötelező az iskolában, de ahogy a miniszteri levél fogalmaz, a maszkviselést megtiltani nem lehet. Szakértők korábban azt javasolták, hogy a gyerekeknek leginkább az óraközi szünetekben érdemes maszkot hordaniuk, mert amikor hangosabban beszélnek, és többen keverednek, nagyobb a fertőződés kockázata. Szakértők azt is javasolták, hogy amíg lehet, az órák közben érdemes folyamatosan szellőztetni.

•          Hőmérőzés – Reggel nem kell hőmérőzni a diákokat. Sok nagyobb iskolában testhőmérsékletet mérő kapukat állítottak fel. Az egyik ilyen iskola tanára a Telexnek azt mondta: egyelőre nem szüntetik meg ezeket, még szükség lehet rájuk.

•          Védőtávolság – Kásler Miklós feloldotta azt az előírást, hogy az osztálytermekben lehetőség szerint egymástól távolabb helyezzék el a padokat, és a közösségi terekben próbálják meg betartani a 1,5 méteres védőtávolságot. Ettől függetlenül az iskolák dönthetnek úgy, hogy továbbra is a nagyobb termekben osztják szét a gyerekeket, és ezután is elkerülik a nagyobb csoportosulást az étkezésnél vagy a testnevelésórán. A testnevelésórákat szeptembertől zárt térben is meg lehet tartani. A kollégiumokban sem kötelező mostantól a 1,5 méteres védőtávolság betartása.

•          Beteg gyerek ne menjen iskolába – A koronavírus tüneteit mutató gyermeket nem szabad közösségbe vinni, amíg fel nem gyógyul. A diák az iskolába orvosi igazolással térhet vissza.

•          Fertőzött diákok elkülönítése – Ha egy diákról kiderül, hogy fertőzött, haladéktalanul el kell különíteni, és a szülőt értesíteni kell. Igazolt fertőzés esetén az iskoláknak értesíteniük kell a Járási Hivatalt és a minisztériumot. Egy tanár a Telexnek azt mondta: várhatóan idén is alkalmazzák azt a módszert, hogy a fertőzött diákkal vagy tanárral közelebbi kontaktusba került személyeket megkérik arra, néhány napig ne menjenek be az iskolába, várják ki, hogy jelentkeznek-e náluk is a tünetek.

•          Osztálykirándulások – Az Emberi Erőforrások Minisztériuma továbbra is azt javasolja, hogy az osztálykirándulásokat és a tanulmányi kirándulásokat belföldre szervezzék. Szeptembertől viszont lehet többnapos, ottalvós kirándulásokat is tartani – az ezzel kapcsolatos tiltást a miniszter feloldotta.

•          Iskolai hiányzások – A szülő csak alapos indokkal veheti ki a gyerekét az iskolából, ezt az iskolaigazgató döntése alapján lehet csak a járványhelyzetből fakadó igazolt hiányzásnak tekinteni. Az előző tanévben sok szülő az iskolák megnyitása ellenére sem engedte iskolába a gyerekét, mivel – joggal – attól tartott, hogy a gyerekek megfertőzhetik a még beoltatlan családtagokat. Ez most nem lesz ilyen egyszerű. A miniszteri levél hivatkozik az alapvető jogok biztosának megállapítására, aki szerint „a tanulói hiányzásnak a járványhelyzetre tekintettel általánosan előre meg nem határozott időtartamra történő szülői igazolása nem tekintendő automatikusan alapos indoknak, minden ilyen szülői-gondviselői kérelmet a döntésre jogosult intézményvezetőnek a kérelmező körülményei és a járvány alakulásának függvényében aktuálisan kell mérlegelnie, és időszakonként felül kell vizsgálnia.” Az igazgatóknak az ilyen szülői kérelmek elfogadásakor azt kell mérlegelnie, hogy fennáll-e a reális veszélye annak, hogy a diák megfertőződhet az iskolában, az iskolába menet, vagy megfertőzheti a vele egy háztartásban élőket. Az igazgatónak azt is figyelembe kell vennie, hogy a gyerek otthonmaradása esetén megfelelő felügyelet alatt áll-e.