HÍREK  2022. március 25.      597
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Több támogatást kapnak a civilek

A korábbi 9 millió forint helyett idén 25 millió forintra pályázhatnak folyamatosan a helyi civil szervezetek.

Több támogatást kapnak a civilek
A képre kattintva galéria nyílik. (17 kép)

Tavaly októberben találkoztak utoljára ugyanebben a körben, a Kispesti Civil Házban a kerületi civil szervezetek képviselői. Az idei, csütörtöki Civil Fórum a hagyományoknak megfelelően Gajda Péter polgármester rövid, az elmúlt időszakban történtekről szóló beszámolójával kezdődött. A polgármester mellett a fórumon rész vettek a különböző szakterületeket képviselő alpolgármesterek, Kertész Csaba, Varga Attila és Vinczek György.

Gajda Péter tájékoztatójának legfontosabb részében arról tájékoztatta a fórum résztvevőit, hogy a februárban elfogadott 2022-es költségvetés számainak ismeretében elmondható, a kerület túlélte a tavalyi állami megszorításokat, elkerülte fizetésképtelenséget, és idén mintegy 15 milliárd forintból gazdálkodik. Várhatóan ebben az évben már lesz lehetőség a kispestiek által megszokott színvonalú szolgáltatásokra, fejlesztésekre. Befejeződik a város legnagyobb, több mint 1 milliárd forintos beruházása a Kispesti Egészségügyi Intézetben, hamarosan fogadhat betegeket az egynapos sebészet. De tovább folytatódik a háziorvosi rendelők és a gyermekfogászat felújítása, lesz pénz a közterületek, a parkok, a játszóterek rendbetételére, és mintegy 100 millió forintot fordítanak majd az utak, járdák karbantartására. Tovább folyik a tervezés az óvodák fejlesztéséről és a kerékpárút építéséről, és van esély arra, hogy kialakíthatják a Vass iskola melletti Csokonai Parkot is, ennek tervezése már az idén megkezdődhet – sorolta a legfontosabbakat a polgármester.

Gajda Péter örömmel jelentette be, hogy 25 millió forint pályázati pénz jut idén a civil szervezeteknek, illetve újra közösen ünnepelhetnek a kispestiek, hiszen nyáron programsorozattal emlékezhetnek meg a várossá alakulás 100. évfordulójáról.

Vinczek György alpolgármester szóbeli kiegészítésében arról beszélt, hogy míg korábban egységesen 9 millió forintot osztottak szét a civil szervezetek között, idén a 25 millió forintos keretre programokkal kérhetnek támogatást egész évben a szervezetek. A 100. évfordulóval kapcsolatban az alpolgármester elmondta azt is, hogy a kétnapos Városünnep mellett a KMO gazdag programkínálattal készül, amely egészen az év végéig tart, és egy adventkor kezdődő és karácsonyig tartó képzőművészeti vásárral záródik majd. Ehhez is várják majd a kerületi civilek és egyházak segítségét is.

Varga Attila röviden beszélt az újragondolt és „leporolt” közösségi költségvetésről, amelyben már nem a városrészek, hanem különféle programok megvalósítására lehet majd pénzt tervezni. Az alpolgármester elmondta azt is, hogy májusban a Fő utca zöldterületi megújítása, klímatűrő növényekkel való betelepítése lesz majd a program. De kitért arra, hogy önkormányzati választókerületében alakították ki egy használaton kívüli bölcsődében azt a 24 fős átmeneti szálláshelyet, ahol a Kispesti Ukrán Nemzetiségi Önkormányzattal közösen a háború elől Ukrajnából menekülők kapnak ellátást. A Zöldprogram keretében 12 óvodában lesz lehetőség az elhasznált sütőolajak leadására, így a kerületben a MOL-kutak, a Wekerlei és a Kispesti piacon, valamint néhány kisbolton kívül itt is biztosítanak lehetőséget erre – tette hozzá.

Nem szűnik meg a közösségi költségvetésből épült nyilvános illemhely a Kossuth téren, de újranyitására csak egy megbízható üzemeltetővel kerülhet sor. Folytatódik a térfigyelő-kamerarendszer további fejlesztése – válaszolta felvetődő kérdésre Varga Attila, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a kispestiek egyénileg, közösségileg „örökbe fogadhatnak” egy-egy kamerát, amelynek beszerzését ők vállalják, de az önkormányzat ezt ráköti a kerületi térfigyelőrendszerre, üzemelteti és karbantartja. Kameratelepítést egyébként lakóközösségek is igényelhetnek egy-egy területre, de hogy hol lesz majd az önkormányzat által telepített kamera, arról a rendőrség szakemberei döntenek a javaslat alapján.

Kertész Csaba megosztott azt a tapasztalatát, hogy a kispesti nyugdíjasok aktívan használják a kerületi sportolási lehetőségeket, így a Tichy Lajos Sportcentrumot is.

Tichy Judit, a Közpark Kft. kiemelt zöldterületekért felelős szakembere a közelgő (április 5-14. között) lomtalanításra hívta fel a résztvevők figyelmét, és arról beszélt, hogy a hulladékkezelést két cég, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. és a Közpark Kft. végzi.  Míg az első cégnek a tényleges hulladékszállítás és a kampányszerű közterületi zöldhulladék-szállítás a feladata, addig a „közpark” a zöldhulladék-, sitt-szállításban jár élen. Sajnos a veszélyes és az elektromos hulladékgyűjtésnek jelenleg nincs szervezett formája, ezeket a hulladék-hasznosítóba kell lakossági költségen elszállítani.

Az illegális hulladéklerakás évtizedek óta komoly gondot okoz a kerületnek, vannak olyan területek, ahol szinte megállíthatatlan a szemétlerakás. A tapasztalatok szerint az esetek többségében nem kispestiek a „szemetelők”, hanem más kerületből hordják át a hulladékot Kispestre. Volt év, amikor 30 millió forintot is költöttek ennek elszállítására, amely összegnek lenne más hasznos helye is – egészítette ki Gajda Péter.