Martsa István kétszeres Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész (1912–1978) kiállítása nyílt meg a Nagy Balogh János Kiállítóteremben csütörtökön. A tárlat szeptember 10-ig tekinthető meg.
Gábor Ilona, a KMO igazgatója köszöntőjében kiemelte: nagy öröm, hogy megrendezhetjük ezt a kiállítást, hiszen itt a kiállítótér mellett is Martsa István szobra áll, Nagy Balogh János szobra. Büszkék vagyunk erre az alkotásra – tette hozzá.
Vinczek György alpolgármester beszédében külön köszöntötte a művész két gyermekét: Martsa Piroska szobrászrestaurátort és Dr. Martsa Balázst, a Kispesti Egészségügyi Intézet főorvosát.
A folytatásban Martsa Piroska szobrászrestaurátor művész vezette fel a kiállítást. Édesapám viszonylag későn, 33 éves korában kezdte meg tanulmányait a Képzőművészeti Főiskolán. Túlélte a háborút, villanyszerelő szakmát tanult, mozigépész lett. Szabadidejében fafaragással foglalkozott, ebben látta meg a tehetségét Csorba Géza szobrászművész, így a háború után beiratkozott a főiskolára – mesélte Martsa Piroska. Pályafutása alatt 62 érmet, 57 kisplasztikát és 40 köztéri szobrot alkotott. Kisplasztikáin, érmein, szobrain Ferenczy Béni stílusa, szellemi öröksége érződik.
Nagy Balogh János festőművész 1874 augusztusában látta meg a napvilágot, születésének 100. évfordulóját 1975-ben ünnepelték Kispesten. Ebből az alkalomból került Wekerletelep főterére (akkor Petőfi Sándor tér) egészalakos kőszobra, melyet Martsa István készített. A kiállításban igyekeztek körbejárni és bemutatni életét, a műtermet, ahol feleségével dolgozott, érmészeti munkásságát, illetve a családi hagyatékban fennmaradt műveket.
A kiállítás a Martsa Műteremház anyagából készült.