HÍREK  2025. november 07.      376
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Prevenciós mesekönyv és bábelőadás az óvodásoknak

A gyerekek örömmel vették és nézték a Babos Bábos Társulat „Csalárd cukorka, avagy bajok a Zengő erdőben” című bábos prevenciós meseelőadását a Kispesti Egyesített Óvodák (KEÓ) székhelyének tornatermében. A bábelőadás kerettörténetét adó mesekönyvből minden óvodai csoport kapott egy példányt.

Prevenciós mesekönyv és bábelőadás az óvodásoknak
A képre kattintva galéria nyílik. (14 kép)

Garay Zsuzsanna író lapunknak elmondta: a Személyesen Segíthet Alapítvány felkérésére írtam ezt a bábjátékot 2015-ben, és a Babos Bábos Társulattal 2018-ban indult el az előadássorozat, majd lett belőle könyv 2019-ben. Az alapítványtól szabad kezet kaptam a tartalom összeállításához, így kitaláltam az alaptörténetet: a Zengő Erdőbe, ahol sok kedves állat, őz, medve, róka lakik, furcsa szerzet érkezik, Zsákos Manó, aki hatalmas, feneketlennek tűnő zsákjából osztogatja cukorkáit. Az ízletes cukorkák nem hoznak mást az erdő lakóira, mint bajt, betegséget. A műben végig a cukorkáról van szó, de ez a drogra utal, amely a gyerekek számára így lesz sokkal jobban érthető. Mivel ezek egyszerű és hétköznapi történetek, így a gyerekek is könnyen azonosulnak a helyzetekkel és a szereplőkkel. Azt üzeni a legkisebbeknek, hogy se a tanulás, se a sportolás során, de életük más területein ne külső segítségtől várjuk a teljesítményt, hanem a belső értékektől, saját maguktól. A gyerekek nagyon pozitívan reagálnak és azonosulnak a szereplőkkel – ajánlotta a könyvét az író, akinek 13 könyve jelent már meg.

A gyerekek szeretik a pozitív hangvételű és kifejletű előadást. Már az elején sokat nevetnek, és az első történet után ráéreznek az előadás lényegére, elsajátítják azt, amiért az előadás létrejött. Ők maguk kiabálják be a szereplőknek, hogy ne engedjenek a kísértésnek, ne fogadják el idegentől a cukorkát. Bár egyszer sem hangzik el a drog szó, de a mozgalmas események sorában, amelyben csaknem 20 színes bábot mozgatunk ketten, játszótársammal Papp Judittal, a sok-sok szövegben többször is elhangzik és jól kirajzolódik nekik a cél: nem állunk szóba idegenekkel, nem fogadunk el semmit, még azt sem, amit nagyon szeretnénk, vagy szeretünk, senkitől, akit nem ismerünk. A pedagógusok is megerősítették a társulatot abban, hogy szükség van erre a fajta előadásra, mert muszáj beszélgetni a gyerekekkel erről a témáról – mesélte Babos Eszter, a társulat névadója és vezetője, aki pályázaton nyert finanszírozást a prevenciós előadások megtartására, és kispestiként most a kerületet választotta bemutatói helyszínéül.

A könyv mellett egy interaktív foglalkoztató füzetet is találunk társasjátékkal – válaszolta kérdésünkre a Személyesen Segíthet Alapítvány alapítója Molnár Ibolya, aki hosszú ideje foglalkozik drogprevencióval, de azt tapasztalta, hogy a legkisebbeknek nincs, vagy csak nagyon szűkös a lehetőség a témáról való beszélgetésre. Megkerestem az írónőt, akivel akkoriban egy kerületben, Újpesten éltünk, és közösen kezdtünk hozzá a bábos előadás kitalálásához, a bábok, a hátterek legyártásához, majd a társulat kiválasztásához. Szó szerint minden a mi két kezünk munkája volt. És következő lépésként mostanra készült el a hozzá tartozó foglalkoztató füzet is, amely segítségével az óvodapedagógusok feldolgozzák az előadáson látottakat, elkészíthetik a bábokat – avatott be bennünket a program születésének folyamatába Molnár Ibolya.

A bábelőadás előtt Szilas Kincső, a Közművelődési, Köznevelési, Sport és Ifjúsági Bizottság elnöke és Vinczek György alpolgármester segítségével kiosztották az önkormányzat támogatásával a kerület 15 óvodájába, 61 csoportjának szánt ajándék könyveket. A bábelőadást további két óvodában (Hársfa, Mesevár) láthatja a kerületi valamennyi nagycsoportos óvodása.