HÍREK  2022. április 25.      590
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Életmentő gyógyszert kaptak a bölcsődék és óvodák

Egy újpesti kisgyermek ételallergia (mogyoróallergia) miatt bekövetkezett tragédiája hívta fel jó néhány kerületi önkormányzat a figyelmét arra, hogy a gyermekintézményekben minél előbb biztosítani kell az EpiPen Junior életmentő gyógyszert. Mostantól valamennyi önkormányzati óvodában és bölcsődében lesz ebből – jelentette be Gajda Péter polgármester azon az oktatással, tréninggel egybekötött városházi eseményen hétfőn, amelyen átadták az intézmények képviselőinek az eszközöket.

Életmentő gyógyszert kaptak a bölcsődék és óvodák
A képre kattintva galéria nyílik. (7 kép)

A Humánszolgáltatási és Szociális Iroda vezetőjétől, Blázy Krisztinától megtudtuk, hogy az önkormányzat a 24 köznevelési intézményének mindegyikében biztosította a gyógyszert, így kaptak az óvodák, a bölcsődék, a Gyermekek Átmeneti Otthona és a Családok Átmeneti Otthona is egy-egy darabot. Mivel az a cél, hogy az eszközt mindenki tudja használni az intézményekben, ezért most 2-2 munkatársat hívtunk meg erre az oktatásra, de szeretnénk, ha ők az itt hallottak alapján megtanítanák a többieket a használatára – hangsúlyozta az irodavezető.

Dr. Fáczán Márta, immunológus, allergológus, gyermek tüdőgyógyász szakorvos az eseményen röviden ismertette az allergiás reakciókat, azok tüneteit, az anafilaxiás sokk lefolyását. Nagyon fontos, hogy allergiás eseménynél a felnőtt ne essen pánikba, hanem higgadtságot, határozottságot mutasson a kisgyereknek, ha van, fél órán belül használja az EpiPent, és azonnal értesítse a szakembereket, kérjen segítséget. Gyorsan kell cselekedni, de van idő, mert a 30-60 perc alatt alakul ki a reakció. Ha a bőr, légúti, keringést érintő, emésztőrendszeri, eszmélet-tudati tünetek közül már az első hármat észlel, allergiás reakcióra gyanakodjon, ne késlekedjen, hívja a mentőszolgálatot – hívta fel a résztvevők figyelmét a doktornő.

Előadásában külön kitért arra, hogy bár az újpesti eset sokkolóan hatott a közvéleményre, de szerencsére ritka, egymillió gyerekből egynél alakul ki ilyen komoly lefolyású reakció, így van esély arra, hogy ezek a most beszerzett eszközöket nem kell majd használni egyetlen intézményben sem. Elmondta, praxisának 35 éve alatt nem fordult elő ilyen eset. A most kiosztott EpiPen Junior használata egyszerű, nem okoz különösebb nehézséget, hogy a gyerek combizmába beadják – mesélte.

Hogy ki, mire allergiás, az függ a környezeti hatásoktól és a családi „kódoltságtól”. Fiatalabb korban, 18 év alatt szerencsére a gyógyszerallergia nem jellemző, míg az ételallergia (tej, tojás, mogyoró, kesudió, dió stb.) igen. De míg a tejallergia már nagyon korai életkorban kiderülhet, az olajos magvakra való allergia sokáig ismeretlen maradhat. Nehezíti az allergiás kisgyerekek életét, hogy számtalan tartósítószert, adalékanyagokat, mogyoró- és diófélét használnak az élelmiszerek feldolgozásakor is, amelyek szintén növelhetik az allergiás reakció esélyét.

A doktornő néhány internetes oldalt is ajánlott a kisgyermekekkel foglalkozók és a szülők figyelmébe:
https://www.allergiaaziskolaban.hu/allergiak
https://www.youtube.com/watch?v=JKzmUtmOSO4