HÍREK  2024. december 13.      206
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Rákosmente művészete Kispesten

Az Erdős Renée Ház Muzeális Gyűjtemény és Kiállítóterem képzőművészeti gyűjteményéből látható kiállítás a Nagy Balogh János Kiállítóteremben 2025. január 18-ig. A vándorkiállítás festőművészeti, grafikai, szobrászati, iparművészeti alkotásokat egyaránt felvonultat.

Rákosmente művészete Kispesten
A képre kattintva galéria nyílik. (18 kép)

A csütörtök esti megnyitón a gyűjteményt bemutatva Ádám Ferenc gyűjteményvezető elmondta: speciális gyűjtőterületük a képző- és iparművészet, mint fogalmazott, „hasonló helytörténeti gyűjtemény vagyunk, mint a Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény”. A történész-muzeológus egyenként mutatta be a kiállított műveket.

Ezt a kiállítást nyitotta meg korábban a XVII. kerületben Mohay Orsolya, a Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény munkatársa. Arról beszélt lapunknak, hogy a most Kispestre hozott kollekció „a vizuális kultúra nyelvén fogalmazza meg a helyhez való kötődést, azon ötletek, érzések tárházát, melyek a mai XVII. kerületben a Rákos-patak mentén megalakult településeken jöttek létre. A Rákosmente ma is Budapest egyik legzöldebb területe, ez a természeti szépség és a vidékeies, barátságos környezet mindig is vonzotta a művészeket, akik a XX. század első felétől kezdve egyre nagyobb számban telepedtek meg Rákosmentén. Jelenleg hozzávetőlegesen 80 professzionális festő, szobrász, grafikus, iparművész él és alkot a kerületben. Rákosmente gazdag képzőművészeti hagyományokkal rendelkező múltjának kiemelkedő alakjai volt többek között: Czimra Gyula, Dési Huber István, Szantrucsek Jenő, Krusnyák Károly és Kotász Károly.”

Azt is megtudtuk a művészettörténésztől, hogy a fővárosi helytörténeti gyűjtemények évtizedek óta ápolnak egymással szakmai, baráti kapcsolatkoat, segítik, figyelik egymás tevékenységét, gyűjtését, kiállításait. Hozzátette: „ egy jó kollekció összeállításához rengeteg anyagi forrás szükséges.”

Beszélt a két városrész közötti művészeti kapcsolatokról is: Tarjáni Simkovics Jenő grafikus (1895-1995) fia Kispesten élt, így,2004-ben egy nagyobb tárlattal mutathatta be a kiállítóterem a művész jelentős grafikai életművét. Laborcz Ferenc 1908-tól, 1 éves korától az 1930-as évekig élt Kispesten a Gellért utca 15-ben, ahol lányának, Laborcz Flóra szobrászművésznek a domborműve őrzi emlékét 2008-tól. De Laborcz Ferenc volt mestere Harasztÿ István képzőművésznek, és Nikmond Beáta szobrásznak, akik egész életükben Kispesten éltek/élnek és alkottak/alkotnak. Tarjáni Simkovics és Laborcz munkái is szerepelnek a mostani tárlaton.