Nyolcvan éve, 1945. január 9-én ért véget a II. világháború Kispesten. Ebből az alkalomból szervezett megemlékezést az önkormányzat, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Országos Szövetsége (MEASZ) és a Romák Felzárkóztatásáért Egyesület (Romfel) a Városház téren álló emlékműnél ma délelőtt. A koszorúzást követően Pálóczi Zoltán amatőr kispesti kutató tartott előadást a témában.
Vinczek György alpolgármester rövid köszöntője után elhelyezték az emlékezés virágait az emlékműnél. Az önkormányzat koszorúját Gajda Péter polgármester, valamint Paróczai Anikó, Varga Attila és Vinczek György alpolgármester helyezte el az emlékműnél, valamint koszorúztak a Romfel és a MEASZ képviselői is.
A koszorúzás után Pálóczi Zoltán amatőr kutató tartott előadást a nyolcvan éve történt eseményekről a Polgármesteri Hivatal Kis Házasságkötő Termében. A kispesti amatőr kutató lapunknak elmondta, két és fél éve foglalkozik a II. világháború kispesti eseményeivel. Pálóczi Zoltán a Budapest ostromával foglalkozó kiadványok anyagát, korabeli újságcikkeket és néhány idős kispesti lakos visszaemlékezéseit felhasználva könyvet ír „Kispest a II. világháborúban” címmel, mely a tervek szerint 2025-ben jelenik meg.
A II. világháborús emlékmű elődjét Tildy Zoltán köztársasági elnök avatta fel 1947-ben, de azt 1956-ban ledöntötték. Az új szobrot, Tar István szobrászművész alkotását 1960-ban emelték. Az emléktábla szövege változott az idők során, a mostani politikai konszenzus eredményeként született a rendszerváltás idején: „E szobor azon katonahősöknek állít emléket, akik 1945 első napjaiban a városunk területén folyó harcokban vesztették életüket a fasizmus elleni küzdelemben”.