A hagyományokhoz megfelelően polgármesteri beszámolóval kezdődött a tavaszi Kispesti Civil Fórum csütörtökön a Templom téri Civil Házban. Ezt követően Paróczai Anikó és Vinczek György alpolgármesterek számoltak be az általuk felügyelt szakterületek aktuális feladatairól, majd Földesi Zsolt vállalkozásfejlesztési tanácsnok mutatta be a Kispest Kártyát.
Gajda Péter polgármester a város 2025. évi költségvetéséről tájékoztatta a meghívott kerületi civil szervezetek képviselőit, és arról, hogy az elfogadott költségvetés milyen lehetőségeket hagyott az önkormányzatnak fejlesztési terveinek a megvalósítására. A képviselő-testület a költségvetését határidőre elfogadta, de nem számíthatott arra, hogy az elfogadás előtt néhány órával a tervezett 2,1 milliárd forintos szolidaritási hozzájárulás hirtelen újabb 500 ezer forinttal megnövekszik. A kerület költségvetésének főösszege 21 milliárd forint, így jól látszik, hogy ez a plusz visszafizetés az állami kasszába, érzékenyen érinti Kispest gazdálkodását – tette hozzá a polgármester, aki arról is beszélt, hogy ez a 2015 óta létező szolidaritási hozzájárulás néhány évvel ezelőtt még 80 millió forint volt. A polgármester elmondta: ez a sarc „lyukat ütött” a kerület költségvetésében, amit el kellene tüntetni, de ma még nem tudni, hogy hogyan, hiszen újabb adókat nem lehet kivetni, az eladható ingatlanok száma is véges. Ebből következik, hogy idén semmiféle jelentősebb fejlesztésre nem lehet majd számítani – hangsúlyozta.
Paróczai Anikó alpolgármester a 22 millió forintos civil pályázat eredményeiről számolt be a jelenlévőknek. Ebben az esztendőben 77 kerületi civil szervezeti pályázati program érkezett, a támogatási összegekről májusban második felében születik majd döntés. A tervek szerint minden pályázó kap majd támogatást,, de az már biztos, hogy nem tudják támogatni maximális összegekkel a programokat. Örvendetes, hogy a régi pályázók mellett újabb civil szervezetek is jelentkeztek – számolt be a folyamat menetéről. A kerületi lomtalanításról Paróczai Anikó azt mondta, hogy a lomtalanítást végző céggel, a MOHU-val folytatott egyeztetések során az önkormányzat kifejtette azon álláspontját, hogy nem szeretnék a „gyűjtőpontos” lomtalanítást. Ezt az álláspontot erősítették azok a vélemények, amelyek a lakossági kérdőívre érkeztek válaszként a témában. Az alpolgármester arról is beszélt, hogy komoly lakossági ellenállást váltott ki, hogy a MOHU a lomelszállítás után nem végzett úgynevezett „piperetakarítást”, mert ezt áthárította a lakosságra, az FKF-re, illetve az önkormányzatra. Paróczai Anikó beszámolt még arról, hogy lehet még pályázni a társasházaknak a felújítási alaphoz, illetve sikeresen lezajlott a Kispest női szemmel tematikus hét, valamint gőzerővel folyik egy átfogó Kispesti Ifjúsági Stratégia kidolgozása.
Vinczek György alpolgármester a napokban megtartott szociálpolitikai kerekasztal programjáról számolt be a civil szervezetek képviselőinek, valamint felhívta a figyelmüket arra, hogy május 26-án összeül az Idősügyi Tanács. Az alpolgármester szerint nagyon jó lenne, ha a kispestiek aktívabban érdeklődnének akár a szociális kerekasztal, akár pedig az idősügyi tanács munkája iránt, eljönnének a megbeszélésekre, véleményükkel, javaslataikkal segítenék munkájukat. Bár mindkét fórumot már meghirdettük, sajnos lakossági érdeklődés eddig nem mutatkozott – mondta. A kerületi egészségügyi alapellátásáról szóló tájékoztatójában Vinczek György a hiányzó háziorvosok helyzetéről beszélt. A városvezetés igyekszik megoldani a meglévő 32 háziorvosi praxis közül 11-ben a hiányzó háziorvosok helyettesítését, az alapellátás biztosítását, a betegek ellátását. Az alpolgármester szerint ez majdnem lehetetlen feladat, mert a helyettesítés piaci alapon működik, amelynek csupán egy részét fedezi az állami támogatás. Külön nehézséget okoz, hogy az általános orvoshiányban nehéz a még szabad háziorvosok felkutatása, megtalálása és megtartása, sőt, a kerületek, a városok különböző, eddig nem ismert technikákat is alkalmaznak a meglévő háziorvosok átcsábítására is. Az önkormányzat az orvosok megtartására ma már kifizeti a praxisok teljes rezsiszámláját, a vidékről érkező doktoroknak pedig szolgálati lakást is biztosít. A háziorvosok leterheltsége óriási, hiszen sokan sokfelé dolgoznak, helyettesítenek – mesélte.
Földesi Zsolt vállalkozásfejlesztési tanácsnok röviden beszélt arról, hogy két héttel ezelőtt debütált a Kispest Kártya a IV. Kispesti Food Street Fesztiválon, ahol a regisztrálók már kedvezményesen vásárolhattak a mozgó ételstandokon. Mintegy 4500-an már regisztráltak, ők már kedvezményt kapnak például a Kispesti Uszodában, ha napi jegyet vásárolnak. Jelenleg folyik a programban résztvevő kis- és középvállalkozók felkutatása, bekapcsolódása. Elsődleges célunk, hogy partneri viszonyt alakítsunk ki a helyi vállalkozókkal. Ezzel pedig a kispestiek kedvezményes vásárlásának lehetőségét is tudjuk bővíteni, őket támogatni, segíteni a napi vásárlási gondok enyhítésében, de a helyi vállalkozók forgalmának növekedését is szeretnénk ezzel ösztönözni. A vállalkozóknak is megéri a csatlakozás, hiszen reklám- és médiafelületeket kapnak. A csatlakozó vállalkozóknak, egy megállapodásban előre meghatározott, általuk nyújtott vásárlási lehetőség és szolgáltatás fix kedvezménye fejében ingyenesen igénybe vehetik az önkormányzat által erre a célra létrehozott hirdetési és marketing felületeit. Például a kispest.hu weboldalon külön aloldal lesz majd a Kispest Kártya szolgáltatásainak bemutatására, ahol mind a kártyatulajdonosoknak, mind pedig a vállalkozóknak lesznek fontos tájékoztatók, információk. Megállapodási szerződés keretében, ha igény van rá, akkor készülhet maximum 5 perces céges bemutatkozó videóanyag, 15-20 másodperces rövid reklámfilm, írásos tájékoztató, de mini interjú is, amelyek egy alkalommal felkerülnek majd a Kispest TV oldalára, a kártya kapcsán létrehozott Tik-Tok oldalra és a város Fb-oldalára is. Ezeket az anyagokat a vállalkozók saját hirdetési felületein is felhasználhatják, fél évente pedig frissíthetik – mondta.