M. Szűcs Ilona festőművész (Pécs, 1925 – Budapest, 2010) születésének 100. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás a KMO Előtér-galériájában. A tárlat augusztus 20-ig tekinthető meg.
Mohay Orsolya, a Kispesti Helytörténeti Gyűjtemény munkatársa a megnyitón elmondta: egy izgalmas házaspár alkotásait mutatjuk be Kispesten a következő hetekben. Most M. Szűcs Ilona festőművész kiállítása nyílik meg a KMO-ban, az alkotó idén lenne 100 éves. Pár hét múlva pedig férje, Martsa István (Pozsony, 1912 – Budapest, 1978) szobrászművész munkáit tekinthetik meg az érdeklődők a Nagy Balogh János Kiállítóteremben. Martsa István készítette Nagy Balogh János kőszobrát, amely a kispesti Templom téren áll – mondta el a művészettörténész, majd külön köszöntötte az eseményen Martsa Piroskát és Martsa Balázst, a házaspár két gyermekét.
Martsa Piroska szobrászrestaurátor köszönetet mondott a KMO-nak és Mohay Orsolyának a kiállítás megszervezéséért. Évente kétszer lementünk Pécsre, utazás közben anyám nézte a tájat, hiszen egy festő mindenhol témát keres, aztán egyszer csak jelezte apámnak, hogy itt álljunk meg, elővette a háromlábú széket és a festéshez szükséges eszközöket, majd elkezdte festeni azt, amit látott. Ezek a képek az 1970-es években készültek, különböző utazások eredményei. Színvázlatok, igazi plein air festmények. Gyorsan kellett megragadnia a színeket, ezek alapján később a József utcai műteremben készített nyugodt körülmények között olajfestményeket. Nekem a kiállított vázlatok azért fontosak, mert mi is ott voltunk, emlékek. Egy-egy epizód a gyerekkoromból – tette hozzá Martsa Piroska. A szobrászrestaurátor hozzátette: ezek nem Berényi Róbert stílusában készült képek. A mama később átkerült Szőnyi Istvánhoz, és Szőnyi természeti festményei, akvarell képei inspirálták – emelte ki.
M. Szűcs Ilona kedves témái a portrék és csendéletek mellett szülőföldje, Baranya, illetve a Dunakanyar és Erdély tájai. Férje halála után az érmészet felé fordult, és a legkülönbözőbb témákban több, mint 200 érmet hozott létre. M. Szűcs Ilona az 1980-as években csatlakozott a Ráday Mihály vezette városvédő mozgalomhoz, és több könyvet írt Józsefváros megmentendő értékeiről, többek között a műtermük történetéről – olvasható a „Pintyő” – M. Szűcs Ilona festőművész élete és munkássága című könyvben, melyet Martsa Piroska és Martsa Balázs írt.