Kispest Önkormányzata 2008 óta adományoz Zöld Kispestért polgármesteri díjat azoknak, akik sokat tesznek környezetük, a kerület szépítéséért, a zöld területeinek kialakításáért és azok védelméért. Az önkormányzat több kategóriában díjazza a környezet szépítését: magánszemélyek, lakóközösségek, társadalmi vagy civil szervezetek, illetve intézmények, vállalkozások kaphatnak elismerést. Az idei díjátadót kedden tartották a Városháza dísztermében, ahol a KEÓ Gyöngykagyló Tagóvodájának gyermekei adtak rövid műsort.
A kispesti „zöld gondolatot” 2006-ban fogalmazták meg az önkormányzati képviselők és az akkori városvezetés ezért, hogy még zöldebbé, rendezettebbé tegyék a kerületet. Elindult a Zöldprogram, iroda alakult a Városházán ennek koordinálására, a Közpark is megkezdte munkáját. Ennek nyomán először a nagyobb közterek, a Városház tér, a Kossuth tér és a Kós Károly tér újult meg, majd a kisebb terek, mint a Vásár tér, az Ötvenhatosok tere. Megalakultak a közösségi kertek, és az Ady Endre út mentén olyan biodiverz növényeket ültettek a szakemberek, amelyek jobban ellenállnak az időjárásnak, a változó éghajlatnak. A díj alapításánál szempont volt, hogy azokat is díjazzuk, akik önként, saját elhatározásból gondozzák, szépítik a közös területeket, a házak, intézmények előtti részeket – emlékezett vissza a kezdetekre Gajda Péter polgármester a díjátadón. A polgármester hangsúlyozta: bár a költségvetés egyre kevesebb lehetőséget ad az önkormányzati intézmények felújítására, korszerűsítésére, az önkormányzat mégis igyekszik ezek energiatakarékos felújítására is.
Az óvodások műsora után a polgármester, Paróczai Anikó és Varga Attila alpolgármesterek, valamint Domokos Gábor, a Környezetvédelmi és Városüzemeltetési Bizottság elnöke adták át az elismeréseket a díjazottaknak.
Zöld Kispestért polgármesteri díjat kaptak:
- Ittes Lászlóné, aki hosszú évek óta gondozza a Jókai u. környékét, saját maga ültet fákat, bokrokat, nyugdíjasként is kitartóan gondozza előkertjüket, nyírja a sövényt, virágokat ültet. Szívvel-lélekkel igyekszik átadni a társasházban élő gyermekeknek mindazt a tudást, ami szükséges ahhoz, hogy a jövő generációja is környezettudatosan tudjon élni.
- Fodor Imréné, aki lassan harminc éve, gondozza és szépíti a társasház előkertjét, keze munkáját dicséri a sok rózsafa és virág. Minden tavasszal újabb és újabb növények ültetésével bővíti kiskertjüket. Pozitív példát mutat a környezetében élőknek, másokat is inspirál a kertészkedésre.
- Sipos Ferenc, aki szépíti, ápolja és védi környezetét. Ültet és rózsát metsz, gondozza a társasház előkertjeit, növényeit. Figyelmet fordít a környezetbarát megoldásokra, így a társasház komposztálóját is ő kezeli, mind ezzel példát mutatva egy élhetőbb, egészségesebb lakókörnyezet kialakításában.
- Tóth Györgyné, aki természetet kedvelő, esztétikus környezetre igényes emberként tesz lakókörnyezete rendben tartásáért, szépítéséért. Nyugdíjba vonulása óta egyre több időt fordít a fenntartható környezet védelmére és kialakítására, a környezettudatos gondolkodás népszerűsítésére. 2015 áprilisában csatlakozott a „Fogadj örökbe egy közterületet” programhoz. Kiemelt figyelmet fordít a hasznos és védett madarak segítésére és megóvására.
- Mátyás Krisztina, aki született kispestiként mindig is szívén viselte a kerület sorsát, 2015 őszétől lehetősége nyílt a panelház előtti zöld terület gondozására, rendbetételére. Kitartása újra életre hívta azt a közösségi életet, amely sok éve eltűnt a társasházak életéből. Tevékenysége inspirálja környezetét, pozitív példát mutat és lehetőséget ad a társasházban lakó gyermekek számára is.
A társasházi lakóközösségek közül Zöld Kispestért polgármesteri díjat kapott:
Az Artúr u. 11.-17. szám alatti társasház lakóközössége, mert a lakóközösség tagjai és kiemelten Becsei Dénes aktívan tesz környezetük rendben tartásáért, szépítéséért, 30 éve gondozza, ápolja szomszédaival a társasház körüli kertet. Kitartó, munkáját a társasház közös képviselete is elismeri. A társasház lakói több fát, bokrokat, virágokat ültettek, melyek hasznosak a madaraknak, beporzó rovaroknak is, így példamutató tevékenységükkel szerepet vállalnak a környezet védelmében és megóvásában.
A társadalmi vagy civil szervezetek közül Zöld Kispestért polgármesteri díjat kapott:
A Wekerlei Közösségi Egyesület (WEKI), mert ugyan az elsődleges ügyük a garázsvásár szervezése, ugyanakkor számos, a közösség életét javító tevékenységet végeznek, így például adománygyűjtést folytatnak, részt vesznek a környezetünk állapotát javító hulladékgyűjtési akciókban. Elkötelezettek a környezettudatosság és a közösségi összefogás iránt.
Az intézmények és vállalkozások közül Zöld Kispestért polgármesteri díjat kapott:
A Kispesti Szociális Szolgáltató Centrum - Forrásház, mert fontos számukra az ide látogató páciensek közérzetének javítása, melyben nagy szerepe van színes és változatos kertjüknek is. Bánki-Miklós Bernadett ökológiai gazdálkodó végzettségű szakemberként a Forrásház kertjében végez elhivatott és példamutató munkát. Csoportos foglalkozásaik túlmutatnak a kert szépítésén, a közös munka közösségformáló erővel is bír.
A díjátadó végén a résztvevők megtekintették a Kispest TV díjazottakról szóló kisfilmjét.