VELÜNK TÖRTÉNT...  2014. április 01.      1,393
Figyelem: a cikk archív, ezért elavult információkat tartalmazhat.

Lámpások, előre!

A látássérültek közösségi mentorainak képzése és foglalkoztatása című projektzárót csütörtökön rendezték Zuglóban.

Lámpások, előre!
A képre kattintva galéria nyílik. (7 kép)

Folytatják a kultúraformálást a közösség lámpásai
613 látássérültet kutattak fel, 14 közösséget mentoráltak és 264 új társadalmi kapcsolatot létesítettek a közösség lámpásai – hangzott el a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) csütörtöki projektzáró rendezvényén. Az EU-támogatásával most hivatalosan lezárt „A közösség lámpásai” program kulturális áttörést hozott, megváltoztatta a fogyatékos emberekhez való viszonyulást, így az egyesület a program folytatása mellett döntött.

Továbbmegy a VGYKE
A lámpások tovább világítanak, folytatják kultúraformáló tevékenységüket - mondta Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke, aki annak ellenére, hogy népes hallgatóságának „A közösség lámpásai” projekt zárórendezvényén beszélt, leginkább a jövőről szólt. Az EU által csaknem 75 millió forinttal támogatott projekt menedzsere elmondta: a lámpások folytatják az érzékenyítést, a klub- és a programszervezést, tovább építik konstruktív kapcsolataikat a projektben együttműködő partnerként részt vevő önkormányzatokkal, és aktív szerepet vállalnaka helyi esélyegyenlőségi programok kidolgozásában, életszerűvé tételében az egyesület magas szintű szakmai támogatásával. Elköteleztük magunkat a folytatás mellett, mert a projekt megváltoztatta a fogyatékos emberekhez való viszonyulást; ilyen jelentős eredményt ezen a területen nagyítóval sem találunk – mondta Fodor Ágnes.

A program folytatását az abban részt vevő helyhatóságok támogatásán túl a Norvég Civil Támogatási Alaphoz benyújtott pályázattól várja a VGYKE. Az egyesület elképzelése szerint a most lezárult projekt országos mintaként szolgálhat a fogyatékos emberek társadalmi integrációjára, mert olyan jó példát teremtett, amely az ország valamennyi térségében alkalmazható. A program fenntartása mellett a VGYKE szeretné elérni, hogy új régiók és települések csatlakozzanak a lámpás-mozgalomhoz, amelynek során a már kiképzett lámpások új társaik mentorai lehetnek, és továbbadhatják példamutató tapasztalataikat arról, miként lehet a fogyatékos emberek életét teljesebbé tenni, miként lehet őket a helyi társadalom cselekvő tagjaként viszontlátni.

Meggyőző eredmények
Bár másfél éves projektet zárunk, a közösségi mentorok képzésének és munkába állításának terve 2011 őszén fogalmazódott meg bennünk, így immár két és fél éves munka áll mögöttünk – mondta Németh Orsolya, a VGYKE alelnöke, a projekt szakmai vezetője. A lámpások munkájáról elhangzott: az elmúlt tíz hónapban megkerülhetetlen szereplői lettek a helyi civil világnak, miután saját rendezvények, klubok, szemléletformáló programok szervezésével, adománygyűjtéssel, az önkormányzati kapcsolatok felkutatásával, a háziorvosokkal és a szemész orvosokkal való folyamatos kapcsolattartással aktív, kezdeményező közösségeket hoztak létre. Fontos és sikeresen teljesített feladatuk volt még ezen túl, hogy a fogyatékos emberek érdekeit képviselve részt vettek a helyhatóságok esélyegyenlőségi programjának kidolgozásában és életszerűvé tételében.

Impozáns eredménylistát is ismertetett a VGYKE alelnöke: kiemelte, hogy az EU által megszabott valamennyi, a projekttel kapcsolatos indikátor teljesült. Az egyesület 30 ember képzésébe kezdett, közülük 19 fő közösségi mentori képesítést szerzett, akik közül 18-an munkába álltak, és még most is az egyesület alkalmazottai. A projekt során a közösségi mentorok 613 látássérültet kutattak fel, 14 közösséget hoztak létre és erősítettek meg, 264 társadalmi kapcsolatot – önkormányzatokkal, egyházakkal és civilszervezetekkel – építettek, összesen 61 450 forint adományt gyűjtöttek, amely a helyi közösségeknél maradt. A lámpások 36 saját közösségi rendezvényt tartottak, és 52 egyéb rendezvényen képviselték csoportjukat. A projekt céljairól és eredményeiről mintegy 50 alkalommal számolt be a helyi- és az országos sajtó. Kultúraváltást hoztunk, olyan modellt alkottunk, amely képes az önálló, fenntartható működésre – mondta a projekt szakmai vezetője.

Elkötelezett együttműködők
A projektben részt vevő helyhatóságok képviselői valamennyien támogatásukról biztosították a program folytatását. Pénzbeli, infrastrukturális, szervezésbeli támogatást ígértek az önkormányzati illetékesek, azon túl, hogy elmondták: a lámpások mindegyikében a helyi esélyegyenlőségi tervek avatott gondozóira ismertek.

Igazi szemléletváltást tükröz, hogy valamennyi helyi politikus közös ügyként szólt a projektről, ami nemcsak a kultúraváltás, de a program folytatása szempontjából is igen biztató.

Fodor Ágnes zárszavában optimizmust, jó kedvet és további eredményeket jövendölt a közösség lámpásainak.

A projekt leírása
Az „A közösség lámpásai” – Látássérültek közösségi mentorainak képzése és foglalkoztatása, TÁMOP-1.4.1-11/2-2012-0004 projekt az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Programja keretében kiírt Közösségi feladatokhoz kapcsolódó munkaerő-piaci programok támogatása (KMR) TÁMOP-1.4.1-11/2 program keretében valósult meg.

Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete