Az eddigi tíz kerületi nemzetiségi önkormányzat (bolgár, cigány, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, szerb és ukrán) mellett további két önkormányzat (szlovák és ruszin) is alakult Kispesten az idei választások után. A nemzetiségi vezetők és képviselők hétfő délután találkoztak és egyeztettek a Kispesti Önkormányzat vezetőivel a Városházán.
A nemzetiségi önkormányzatok vezetőit köszöntő Gajda Péter polgármester arról beszélt, hogy a „nagy önkormányzat” továbbra is maximálisan támogatja a kerületben élő nemzetiségek önszerveződéseit, javaslatokat vár azokra a programokra, amelyeket együtt valósíthatnak majd meg. A közös munka tovább folytatódik, annyi változás történt csupán, hogy a nemzetiségi önkormányzatok működését Vinczek György alpolgármester felügyeli, segíti, míg a testvérvárosi és nemzetközi kapcsolatok Paróczai Anikó alpolgármester feladatai közé tartoznak – mondta el a jelenlévőknek a polgármester.
A találkozó további részében először dr. Benedek-Szabó Andrea aljegyző az aktuális jogi változásokról tájékoztatta és véleménynyilvánításra (szabályzatok és közigazgatási szerződések) kérte a nemzetiségi önkormányzati vezetőket. A hivatal továbbra is biztosítja az adminisztrációs hátteret, így az önkormányzatok hivatalos működési színtere a Városháza.
Vinczek György alpolgármester elmondta, hogy megszűnik az Áruház közben lévő közösségi helyiség, amelyet eddig a nemzetiségek használhattak, bár ezzel a lehetőséggel csak nagyon kevesen éltek, mert nem találták igazán megfelelőnek programjaik megvalósításához. Ezért az „anyaönkormányzat” továbbra is keresi azt a helyet, amelyet felajánlhat a helyi nemzetiségeknek közös használatra. Addig is az önkormányzat intézményei és helyiségei, például a KMO, a Kispesti Kaszinó, a Városháza díszterme rendelkezésükre áll akár a programjaikhoz, akár a testületei munkájukhoz – tette hozzá. Még egy fontos változásra hívta fel a figyelmet az alpolgármester: a nemzetiségi önkormányzatok munkájának fontosságát is jelzi, hogy az új képviselő-testület egyik új bizottsága, a Pénzügyi Ellenőrző és Nemzetiségi Bizottság nevében is szerepel már a nemzetiségek elnevezés, ami várhatóan nemcsak a Városházán belüli felügyeletet, hanem megbecsülést és nagyobb érdekképviseletet is jelent majd.